Радіонукліди з Японії в українському повітрі

дозиметр на ЧАЕС Копирайт изображения Getty Images
Image caption Українці дуже добре пам'ятають про радіоактивне забруднення

Державна інспекція ядерного регулювання заявила про вміст радіонуклідів з Японії в українському повітрі. І влада, і медики в Україні кажуть, що вміст радіонуклідів у повітрі у тисячі разів менший за небезпечний, проте деякі екологи радять українцям переглянути своє меню.

Державна інспекція ядерного регулювання України підтвердила підвищений вміст радіоактивних речовин у повітрі лише кілька днів по тому, як українців запевняли, що японська радіація занадто далеко, аби вплинути на них. Тепер підвищений вміст ізотопів йоду та цезію фіксують в Україні вже кілька днів, хоча їх рівень - кажуть в інспекції ядерного регулювання - у тисячі разів менший за небезпечний.

Утім, головний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Михайло Гашев від позитивних прогнозів утримується, каже, що все залежатиме від подій у Японії, а там поки що ситуація не поліпшується:

"За офіційними даними МАГАТЕ, викиди з аварійної атомної станції не припинилися. Вони продовжуються. Тому говорити про те, що є якесь поліпшення ситуації, що цей йод розпадеться, або інші трансуранові елементи не прийдуть до України, я не можу, і не радив би іншим. Поки ситуація на АЕС погіршується".

Одними з перших сліди японських радіоактивних речовин зафіксували у США та Канаді, а вже за кілька днів про радіонукліди почали одна за одною повідомляти європейські країни.

Ще кілька днів тому Рейнський інститут екологічних досліджень при університеті німецького Кельна опублікував на своєму сайті прогноз поширення радіоактивної хмари над північною півкулею.

За їхніми даними, Україна частково потрапляє у зону поширення хмари, хоча і йдеться про дуже малий вміст радіоактивних речовин у повітрі.

Медик та еколог Галина Денисенко розповіла Бі-Бі-Сі, чим може загрожувати здоров'ю людини більший вміст йоду та цезію:

"Загроза для людей з боку йоду-131 продовжується протягом восьми днів, це - короткоживучий радіонуклід. Він потрапляє в організм і одразу йде в щитоподібну залозу. Цезій - 137 - це довго живучий радіонуклід, він у нас продовжує жити в кореневій системі. Більше 50 років напіврозпад його, а він переходить в америцій, а америцій - в 100 раз шкідливіший, ніж той же цезій".

Міністерство охорони здоров'я України вже посилило радіологічний контроль продуктів, які доправляють з держав, де може бути зафіксоване радіоактивне забруднення.

Водночас науковці, зокрема з Центру радіаційної медицини, кажуть, що причин для паніки в українців немає. Медик Галина Денисенко також переконана, що нині загроза є радше гіпотетичною, ніж реальною, але закликає пильно стежити за інформацією:

"Поки що застерігатись немає потреби, але слухати потрібно. На жаль, наше населення не готове до того, і не вживає у їжу йодовану сіль, а цього б навіть було б достатньо. Китайці вже розкупили всю йодовану сіль, хоча в них, начебто, немає ще в повітрі радіоактивного йоду".

Володимир Борейко з Київського еколого-культурного центру припускає, що українці не кидаються скуповувати йодовану сіль чи вживати інших заходів, бо не отримують достатньо інформації про можливу радіаційну загрозу. Адже, нагадує еколог, ще тиждень тому в Гідрометеорологічному центрі запевняли, що Україна занадто далеко від Японії, аби відчути наслідки подій на станції Фукусіма-1.

Водночас пан Борейко переконаний, що навіть найменша доза радіації може бути шкідливою для здоров'я і вже зараз рекомендує відмовитися від низки продуктів:

Копирайт изображения Reuters (audio)
Image caption Екологи кажуть, що можна не купувати заморські морепродукти

"Я так вважаю, що нам вже не потрібно купувати камчатського краба, морепродукти з Сахаліну, і червону ікру та лосося з Камчатки та Сахаліну, бо там вже є загроза, мабуть, вже там дози величезні. І тому, якщо це виробник ставить штамп десь після першого березня, то я так вважаю, що це вже не можна купувати".

Низка країн вже заборонили ввезення продуктів із районів, прилеглих до Фукусіми. І хоча харчі становлять лише 1% японського експорту, загальні збитки країни від землетрусу та цунамі вже сягають сотень мільярдів доларів. Тож нині Токіо закликає Світову організацію торгівлі не запроваджувати невиправдані обмеження на японські товари на хвилі масового занепокоєння через радіацію.

Франція пропонує країнам Великої двадцятки зібратися у травні, щоби обговорити ситуацію в Японії. А до кінця року Париж закликає розробити нові глобальні стандарти безпеки в атомній енергетиці.

Безпеку на українських атомних електростанціях обговорить 8 квітня Рада національної безпеки та оборони. Засідання відбудеться за два тижні до 25 річниці аварії на Чорнобильській АЕС.

Новини на цю ж тему