Справу Пукача передали до суду

Леонід Кучма і Георгій Гонгадзе Копирайт изображения AFP
Image caption Леонід Кучма і Георгій Гонгадзе - фото різних років

Справу генерала Пукача, який звинувачується у безпосередній участі у вбивстві Георгія Гонгадзе, направлено до Печерського суду в місті Києві - повідомила Генеральна прокуратура в п'ятницю.

Водночас Генпрокуратура закрила кримінальну справу щодо померлого екс-міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка.

За повідомленням прокуратури, слідство встановило, що генерал Пукач, перебуваючи на посаді керівника зовнішнього спостереження МВС і виконуючи накази Юрія Кравченка, 2000 року перевищив свої повноваження і 16 вересня умисно вчинив убивство Гонгадзе.

Крім того, у липні 2003 року, за тією ж інформацією Генпрокуратури, Пукач дав вказівку працівникам міліції знищити офіційні документи, в тому числі і щодо незаконного зовнішнього спостереження за Гонгадзе, що стало перешкодою на шляху розслідування вбивства.

Між тим експерти зазначають, що розгляд у суді справи Пукача у тому вигляді, в якому вона є зараз, може призвести до звичайного кримінального розгляду без замовників. Адже, за рішенням суду ще раніше, із обвинувачення Олексія Пукача було виключено формулювання про замовний характер злочину.

Адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенько сказала Бі-Бі-Сі, що без замовного характеру справу можна легко закрити і замовники залишаться на свободі.

Ще раніше експерти казали, що справа Пукач не скоро може надійти до суду, кажучи, що генералу треба ознайомитися зі 100 томами обвинувачень.

А нинішню поспішність аналітики пояснюють прагненням влади будь-що показати намагання пришвидшити десятилітній процес перед світовою громадськістю, але закриваючи очі на те, що її головні політичні фігуранти можуть залишитися поза судовою лавою.

Одним із них може стати екс-президент Леонід Кучма, проти якого порушено кримінальну справу за статтею у перевищенні службових повноважень і незаконному розпорядженні керівництву МВС, що призвело до вбивства Гонгадзе.

Хоча пан Кучма практично щодня приходить до Генпрокуратури і перебуває під охороною, Микола Мельниченко припускає, що пана Кучму можуть фізично усунути, адже такий крок, за словами колишнього президентського охоронця, вигідний багатьом олігархам, які начебто фігурують в аудіозаписах екс-майора.

У Генпрокуратурі побував і колишній секретар РНБО Євген Марчук. Він попросив слідство з’ясувати обставини прив’язки його імені до справи Гонгадзе.

Він стверджував, що свого часу ’’група осіб’’ замовляла публікації щодо звинувачення Марчука у замовленні вбивства, а також говорила про ’’лист Пукача’’, який нібито надісланий з Ізраїлю, в якому також згадувалося ім’я Марчука у цьому контексті.

Євген Марчук припустив, що "переведення стрілок" на інших осіб є елементом приховування правди або протидії слідству.

Пан Марчук зайшов до Генпрокуратури у п’ятницю через центральний вхід, Леонід Кучма - через службовий.