Силам Чорного моря – 10 років: що далі?

Кораблі країн-учасниць BLACKSEAFOR
Image caption Прапори та кораблі країн-учасниць BLACKSEAFOR

У Стамбулі розпочинаються урочистості з нагоди 10-річного ювілею створення BLACKSEAFOR – міжнародного військово-морського об’єднання країн Причорномор’я. Попри свято, аналітики висловлюють сумніви у тому, що Сили Чорного моря виправдали себе як певна регіональна "об’єднавча сила".

У вівторок, 5 квітня, кораблі – учасники морського параду та подальших двотижневих маневрів BLACKSEAFOR-2011 мають зібратися у Стамбулі. Очікується, що вперше з часу російсько-грузинської війни 2008 року до Сил Чорного моря має знов приєднатись грузинський військовий корабель.

Український флот – одразу у двох місіях

Україну на міжнародному флотському заході в Туреччині представляє корабель управління "Славутич". Проводжаючи моряків у Севастополі, командувач українських ВМС адмірал Віктор Максимов наставляв екіпаж "Славутича" бути не гіршим на БЛЕКСІФОРі за екіпаж великого десантного корабля "Костянтин Ольшанський", що зараз, перебуваючи у Лівії, виконує гуманітарну місію з евакуації цивільного населення. Читати подробиці

10 років тому Сили Чорного моря були створені задля здійснення пошуково-рятувальних та гуманітарних операцій, а також для зміцнення військової дружби у регіоні. Попри це, 2008 року через російсько-грузинську війну офіційний Тбілісі відкликав свої сили з BLACKSEAFOR.

Image caption BLACKSEAFOR у повному складі

2009 року, тодішній командувач BLACKSEAFOR болгарський контр-адмірал Георги Мотев спробував згладити припущення Бі-Бі-Сі стосовно проблем у взаєминах російських та грузинських військових моряків.

"Я вважаю, що цю проблематику будуть вирішувати політики, бо угоду щодо діяльності BLACKSEAFOR підписали командувачі ВМС всіх країн Причорномор’я саме у присутності міністрів закордонних справ. Наступного року буде вирішено, чи братиме Грузія участь у тренуванні Сил Чорного моря, чи не братиме", -- сказав болгарський адмірал.

Вороги чи… дипломати?

Раніше, відповідаючи на запитання Бі-Бі-Сі, як саме сприймають російські моряки своїх грузинських колег - як друзів чи як ворогів з минулої війни, тодішній командир великого десантного корабля Чорноморського флоту Росії "Цезарь Куніков" капітан 2 рангу Сергій Ларчук запевнив, що не бачить жодних складнощів для спільної та, як підкреслив офіцер, взаємовигідної співпраці російського і грузинського кораблів.

"Жодних проблем з грузинськими моряками не зазнавали, бо ще не мали змоги бачитись. Угоди щодо співробітництва у рамках Сил Чорного моря були досягнуті значно раніше за війну. Ці угоди чітко обговорені. І я не бачу жодних складнощів у продовженні спільної взаємовигідної участі в активаціях BLACKSEAFOR", -- відповів офіцер.

Лебідь, рак і щука

Військові експерти доходять висновку, що в цілому непогана первинна ідея функціонування Сил Чорного моря врешті-решт поступилася певним відцентровим силам національних інтересів кожної з 6 причорноморських країн, ілюстрацією чого є поточний стан російсько-грузинських відносин.

Використовуючи BLACKSEAFOR, Туреччина та Росія прагнуть утримати регіон від впливу НАТО та, зокрема, від впливу США.

Натомість Румунія та Болгарія зацікавлені у поглибленні взаємодії саме всередині НАТО. Україна ж, на думку оглядачів, рухається за інерцією, по суті, не маючи жодних політичних дивідендів.

Image caption Будемо дружити кораблями

Серед тих, хто поділяє цю думку -- і капітан 3 рангу запасу Андрій Новіков, що 10 років тому стояв при витоках створення Сил Чорного моря з українського боку та який особисто брав участь у перших навчаннях БЛЕКСІФОРу.

Повз район падіння ТУ-154…

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі офіцер пригадав, як 2001 року міжнародне корабельне з’єднання, розташоване неподалік Туреччини, після затяжних консультацій врешті так і не отримало політичну команду вийти у район падіння уламків збитого над Чорним морем літака ТУ-154.

На думку Андрія Новікова,то був перший сигнал, що BLACKSEAFOR не зможе набрати бажаної "об’єднавчої сили", гнучкості та оперативності.

"Сама ідея BLACKSEAFOR була пречудовою. Вона йшла у ногу із часом. Сьогодні, через 10 років, (і я за цим продовжую спостерігати), ідея як скелет залишилась. Але якби на задум Сил Чорного моря не впливали політичні розбіжності, а було б щире військове співробітництво, то БЛЕКСІФОР тільки б розвивався. Зараз же цілком зрозуміло, що все зведене до рівня елементарної роботи у морі та дзенькоту келихів на фуршетах. І більш нічого", - каже офіцер запасу.

Забезпечення миру у Чорноморському регіоні

Натомість представник командування ВМС капітан 1 рангу Андрій Урсол сказав Бі-Бі-Сі, що у БЛЕКСІФОРа насправдінемає жодних "підводних течій", які, як стверджують скептики, заретушовані деклараціями про міцну флотську дружбу.

"Протягом 10 років з’єднання BLACKSEAFOR, безумовно, виправдало ті сподівання, що їх мали військово-політичні керівництва причорноморських держав, коли підписували відповідні угоди. Для українських ВМС Сили Чорного моря стали школою взаємодії у регіоні щодо спільного захисту наших кордонів, спільного забезпечення миру та стабільності у Чорноморському регіоні", - каже представник командування ВМС.

Відлуння війни 2008 року?

Тим часом в офіційному плані BLACKSEAFOR, який серед іншого містить і парад кораблів 6 держав у Стамбулі, йдеться і про те, що одразу після подальшого відвідування з’єднанням Севастополя, артилерійський катер "Сухумі" ВМС Грузії має відокремитись від загальної групи кораблів: замість візиту дружби до порту Новоросійськ, грузинський "Сухумі" повертатиметься на Батьківщину.