Москва може продати Києву ракети С-300

Копирайт изображения AP
Image caption Росія має давні традиції ракетобудування

У Москві військові експерти заявляють про можливий продаж Україні комплексів С-300 для захисту повітряного простору Росії від можливих ударів з повітря.

Українські аналітики переконані - Росія прагне використати України для захисту російської території, підкреслюючи, що участь у системах протиповітряної чи протиракетної оборони інших країн означатиме втрату позаблоковості.

Директор російського Центру аналізу світової торгівлі зброєю Ігор Коротченко сказав у Москві, що нині Росія має протиповітряні комплекси С-300, які передбачалися для продажу Ірану.

Однак після заборонних санкцій ООН Росія припинила такі поставки. Відтак, за словами пана Коротченка, ці комплекси можуть постачатися до України.

Пан Коротченко вважає, що таким чином Україна могла б зміцнити свою протиповітряну оборону від ударів тактичних ракет, а Росія - узяти на себе в рамках своєї секторальної ділянки ЄвроПРО відповідальність не тільки за свою територію, а й територію України і Білорусі.

Сумнів щодо такого імовірного кроку Росії в інтерв'ю Бі-Бі-Сі висловив провідний експерт базованого у Москві Інституту політичної і військової аналітики Олександр Храмчіхін:

"Це складне питання, яке вирішується на найвищому рівні. Тут діють одночасно фінансові, військові і політичні міркування. Я не впевнений, що навіть за президентства Віктора Януковича Росія може віддати Україні якісь свої функції в галузі протиповітряної оборони. Адже Україна не є членом жодного із оборонних союзів за участі Росії".

Водночас експерт не виключає, що мова може йти про "звичайну" комерційну угоду без підключення до системи ПРО.

Разом з тим в Україні вже заговорили про політичний аспект можливого придбання російських систем С-300 на тлі складних переговорів між Росією і НАТО щодо створення європейської системи протиповітряної оборони.

Українські експерти вважають, що поряд із комерційною складовою (Україна, на їхню думку, не має достатньо фінансових ресурсів для придбання таких комплексів) існує загроза використання території України у російських інтересах.

Міжнародний аналітик Олександр Палій сказав Бі-Бі-Сі, що такий можливий крок Києва суперечитиме позаблоковому статусові України:

"Росія хоче використати територію України з метою захисту своєї території. Україні важко тут чимось допомогти Росії, оскільки практична участь у системах протиповітряної чи протиракетної оборони стане втратою позаблоковості".

Image caption Чи потрібні Україні С-300 від Росії?

Олександр Палій висловив сумнів щодо того, що українське керівництво зважиться на придбання ракетних комплексів С-300. Мовляв, навіть у провладній Партії регіонів створення блоку з Росією вважають недоцільним.

Тим часом переговори між Росією та НАТО щодо створення європейської системи ПРО за можливої участі серед інших країн і України, поки безрезультатні.

У Північно-Атлантичному альянсі пропонують Росії "долучитися" до натовської системи протиповітряної оборони. Однак Москва прагне "рівності" взаємин.

На думку представника Росії в НАТО Дмітрія Рогозіна, якщо результати переговорів щодо ПРО будуть негативними, то Кремль може вдатися до створення нових видів озброєнь, які дозволять подолати будь-яку систему протиракетної оборони.

Оглядачі не виключають, що на тлі таких заяв і можуть з'являтися повідомлення про можливі поставки Україні ракетних комплексів С-300.

Новини на цю ж тему