Гриценко: СБУ видала Абу-Сісі Ізраїлю

У передачі палестинського інженера Дірара Абу-Сісі ізраїльській стороні були задіяні структури контррозвідки Служби безпеки України.

Копирайт изображения AFP
Image caption Зниклий в українському потязі палестинський інженер постав перед судом в Ізраїлі

Про це повідомив Бі-Бі-Сі голова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Анатолій Гриценко. Але підкреслив, що це неофіційна інформація.

Водночас, дружина Абу-Сісі Вероніка обіцяє звернутися до Європейського суду з прав людини з позовом до Ізраїлю і України, аби довести, що закиди на адресу її чоловіка є необґрунтованими. Напередодні суд в Ізраїлі висунув звинувачення проти Абу-Сісі, який у лютому був викрадений в Україні і переправлений до Ізраїлю.

Твердження Анатолія Гриценка про можливу причетність контррозвідки СБУ до викрадення палестинця стала по суті першою в Україні заявою у цьому питанні від керівника структури, яка займається проблемами безпеки. Попри застереження, що інформація має бути підтверджена.

Анатолій Гриценко також повідомив Бі-Бі-Сі, що надіслав офіційне звернення до голови СБУ: "Тиждень тому я від імені комітету надіслав запит голові СБУ Валерію Хорошковському і чекаю відповіді – які структури були задіяні, чи не було порушено закону. З того, що я знаю неофіційно, але це потребує підтвердження, в передачі ізраїльській стороні цього громадянина були задіяні структури контррозвідки СБУ".

Ще раніше СБУ заявляла, що не коментуватиме ситуацію доки не з’ясує її.

Тим часом у Міністерстві внутрішніх справ говорять, що правоохоронні органи вели розшуки палестинця на території України, поки не з’ясувалося, що він перебуває в Ізраїлі. Як сказала Бі-Бі-Сі речниця МВС Вікторія Кушнір, більше коментарів міністерство не надає: "Цей матеріал вже з кінця березня в Генпрокуратурі. Ми нічого коментувати не можемо. Коли дружина палестинця заявила про зникнення, ми почали розшукові заходи і вони проводилися. Потім нам повідомили, що він на території Ізраїлю".

Водночас, екс-заступник МВС, депутат Верховної Ради Геннадій Москаль переконаний, що до зникнення Дірара Абу-Сісі має пряме відношення саме МВС, стверджуючи, що міністерство має свого представника в Ізраїлі, до якого, за словами депутата, і звернулася ізраїльська поліція по допомогу у затриманні та передачі палестинського інженера.

"Проведене мною депутатське розслідування, а також інформація з джерел МВС (яка потребує розслідування з боку Генпрокуратури), вказує на те, що до зникнення палестинця має пряме відношення МВС", - йдеться у повідомленні прес-служби пана Москаля.

Напередодні Дірару Абу-Сісі в окружному суді ізраїльського міста Беер-Шева були пред’явлені звинувачення.

Наш ізраїльській кореспондент Дмитро Каневський розповідає, що більшість подробиць справи досі заборонені до публікації.

"Основні пункти обвинувачення включають членство Абу-Сісі у терористичній організації, командування військовою академією "Хамас" та робота над розробкою та модернізацією ракет, які "Хамас" регулярно запускає по ізраїльській території. З роками "Хамас" значно вдосконалив точність та радіус дій власних ракет. В Ізраїлі вважають, що це сталося завдяки безпосередній участі Абу-Сісі у процесі виготовлення та модернізації ракет. Сам інженер відкидає усі обвинувачення на свою адресу", - розповідає кореспондент Української служби Бі-Бі-Сі в Ізраїлі.

"Я не маю жодного відношення до того в чому мене звинувачують. Всі ці обвинувачення - вигадка", - заявляє Абу-Сісі.

Обвинувачувальний висновок детально описує те, як Абу-Сісі 1995 року навчався у Харкові ракетобудуванню, а 2002 року був завербований представниками "Хамасу", які дуже цінували його український диплом і знання. За словами авторитетного військового аналітика Роні Даніеля, ізраїльські служби безпеки називають Абу-Сісі "батьком ракетобудування".

Роні Даніель вважає, що саме завдяки знанням Абу-Сісі "Хамас" спромігся розширити дальність запуску своїх ракет з 6 до 36 кілометрів.

"Свого часу він повернувся з України до Гази, аби втілити свої знання. А з людьми з "Хамасу" він познайомився у Мецці. Саме там йому запропонували створити цілу ракетну академію. Це було стратегічне рішення "Хамасу". Вони не хотіли ризикувати з постачанням ракет із-за кордону і прагнули створити власний арсенал. І в цьому процесі створення, так би мовити, терористичного концерну озброєння, Абу-Сісі відігравав провідну роль", - каже аналітик Роні Даніель.

Напередодні посол Палестини в Києві Мохамед Аль-Асаад заперечив причетність палестинського інженера до "Хамас": "Від його дружини і родичів я знаю, що він не є членом будь-якої організації. Ізраїльській прем’єр заявляв, що Абу-Сісі є членом "Хамас". Якщо у прем’єра є така інформація, то нехай він подасть докази. Але найголовніше питання, як він опинився в Ізраїлі, хто його вкрав. Ми чекаємо офіційної відповіді від України".

Дружина Абу-Сісі – українка Вероніка - стверджує, що вона ініціює позов до Європейського суду до Ізраїлю і України, кажучи, що справа проти чоловіка була сфабрикована, аби виправдати його викрадення.

Дружина палестинця стверджує, що інформація про вищий навчальний заклад, де Абу-Сісі навчався в Україні, не відповідає дійсності. За її словами, переплутані назви міст і самих закладів.

В Європейському суді з прав людини до Ізраїлю і України Вероніка має намір довести, що звинувачення проти Дірара необґрунтовані.

Новини на цю ж тему