Огризко: США згорнули увагу до України

Президент США Барак Обама оголосив про намір болотуватися на другий президентський термін у 2012-му році. Поки політики та експерти обговорюють шанси Обами ще раз здобути перемогу, Бі-Бі-Сі запитала екс-міністра закордонних справ України Володимира Огризка, чи справді, на його думку, політика США щодо України за часів Обами стала менш активною?

Image caption Дипломат Володимир Огризко вірить, що США повернуться обличчям до Європи і України

Володимир Огризко: Ми повинні аналізувати зовнішню політику будь-якої країни, виходячи виключно з інтересів нашої держави. Тобто, це той пріоритет, який має бути взятий нами за основу при будь-якій дискусії. І саме з цього погляду я пропоную, щоб ми говорили не лише про політику США стосовно України, а й політику України стосовно США, бо це взаємопов’язані речі. Ми зі США в документі, який називається Хартія стратегічного партнерства, (цю Хартію я мав честь підписати разом з пані Райз в грудні 2008 року) виклали ключові напрямки нашої співпраці з США і визначили відносини як стратегічні, і вони насправді такими є.

Безумовно, це розраховано на те, що і після того, як у США відбудуться зміни, наші відносини будуть іти саме в цьому напрямку. Якщо говорити в цілому, то тенденцію збережено. Але так само праві ті, хто каже, що у свідомості багатьох українців є також і таке бачення, що США згорнули до певної міри увагу до України. Мені здається, що вони згорнули увагу також в цілому до Центрально-Східної Європи як до регіону, включаючи і Україну. Я не думаю, що це щось специфічно українське, тобто, що це робиться виключно стосовно України. Це згортання певної уваги до регіону в цілому, що є, на мою думку, не зовсім адекватним в тій ситуації, яка сьогодні є саме в цьому регіоні світу.

Бі-Бі-Сі: Як ви думаєте, якщо Барака Обаму переоберуть на другий термін, чи буде тривати ця тенденція? Тому що часто кажуть, що коли президент, зокрема Сполучених Штатів, отримує другий термін, то він більш вільний у своїх діях, він вже працює, так би мовити, для історії, а не з прицілом на те, що йому треба бути популістом чи задовольняти чиїсь збалансовані інтереси, аби перемогти вдруге. Другий термін часто буває відмінний. Як ви думаєте, чи Барак Обама і далі буде проводити таку політику, зосереджену, сконцентровану саме на Америці, чи, може, він зміниться?

Володимир Огризко: Мені теж так здається, що другий термін президентства, особливо в США, буде пов’язаний більше з тим, яким чином цей президент хоче справді увійти в американську і відповідно у світову історію. Тому в разі, якщо розвиток подій буде саме таким чином, я теж вважаю, що у президента Обами буде більше маневру, в тому числі, і в зовнішньополітичній сфері. Я сподівався б, що перебільшені сподівання стосовно відносин з деякими дуже важливими, але разом з тим іншими стратегічними партнерами, не стануть на заваді тому, щоб більше уваги концентрувалося на території колишнього Радянського Союзу, бо тут теж є серйозні стратегічні інтереси США. І хотілося б, щоб ті принципи, які закладені в тій Хартії, про яку я згадував, були справді більш конкретно реалізовані. Адже йдеться про дуже серйозні речі, які стосуються не лише України. Ми можемо говорити, власне, про регіон Балто-Чорноморсько-Каспійський.

Це ті речі, які пов’язані з енергетичною проблематикою, з проблематикою економічною, стратегічною безпекою і таке інше. Тобто, мені здається, що те, що цей регіон, який сьогодні відійшов на другий план в американській політиці, безумовно, міг би і мав би розраховувати на більш активну участь. Тому що, власне, від цього залежатиме не лише безпека цього регіону, але і безпека, я би сказав, в євроатлантичному просторі в цілому. Особливо, якщо взяти до уваги ті тенденції, які ми маємо у останніх подіях на півночі Африки. А я прогнозую, що вони цим не завершаться і підуть далі саме в напрямку Середнього Сходу, Центральної Азії. А це вже матиме дуже серйозні стратегічні наслідки. Тому я хотів би вірити, що США повернуться знову обличчям до Європи, там поменшає євроскептицизму, і взагалі зовнішня політика буде мати такий, я би сказав, більш перспективний підхід бачення справді тих стратегічних викликів, які можуть з’явитися не лише завтра чи післязавтра, але і через 5, 7, а то і 10 років.

Бі-Бі-Сі: Ви згадали євроскептицизм. Це явище в політикумі Сполучених Штатів Америки, яке часом зростає, часом спадає, а як щодо антиамериканізму? Як би ви проаналізували динаміку антиамериканізму в Україні?

Володимир Огризко: Ви знаєте, насправді мені здається, що це не антиамериканізм, а антидемократизм. Бо ці сили, про які ви говорите, і ми всі чудово розуміємо, що ви маєте на увазі, це сили, яким, власне, саме поняття демократії є чужим. А тому все те, що відбувається, і те, що ці сили пропонують суспільству, є насправді не антиамериканськими, а антидемократичними. Стосовно динаміки, на жаль, зараз вона іде, на мою думку, в неправильному напрямку. Безумовно, це просто, знаєте, рудименти і атавізми минулого.

З Володимиром Огризком розмовляв Богдан Цюпин.