Експерт: Бізнес недарма іде в тінь

Віце-прем'єр Сергій Тігіпко, який представив проекти законів про легалізацію зарплатні, вважає, що ініціативи уряду дадуть можливість залучити до бюджету та соціальних фондів (наприклад пенсійного фонду) додатково 50 мільярдів гривень.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Сергій Тігіпко вірить, що легалізація зарплат принесе соціальним фондам 50 мільярдів гривень

Багато хто в Україні назвав ту суму фантастичною, оскільки минулого року всі українці разом офіційно отримали 350 мільярдів гривень зарплати. Наскільки коректні та реальні розрахунки пана Тігіпка, Бі-Бі-Сі запитала експерта з Центру соціально-економічних досліджень Case-Україна Володимира Дубровського.

Володимир Дубровський: Насправді, не можна рахувати так, що давайте візьмемо кількість працюючих, помножимо на ставку і отримаємо результат. Кількість зменшиться. Бізнес недарма іде в тінь, недарма сплачуються зарплати в конвертах. Справа в тому, що це природна реакція економіки. Економіка – такий собі живий організм. Вона не хоче вмирати і вона зі своїм інстинктом самозбереження створює такі механізми, які ми називаємо тіньовою економікою. Вони створюються не на порожньому місці, а коли йдеться про вибір між життям та смертю. Насправді, немає вибору, сплачувати повністю чи сплачувати в конвертах. Є вибір сплачувати в конвертах чи піти з бізнесу. Альтернатива цьому – піти в цілковиту тінь, де жодні інспектори не знайдуть. Бо тебе немає у державному реєстрі. Якщо запровадити те, що пропонує Тігіпко, то, напевно, ці 50 мільярдів не отримують ані держава, ані прості люди. Вони просто зникнуть. А, можливо, і більше зникне.

Бі-Бі-Сі: Якщо це настільки очевидно, то чим тоді вмотивовані наміри уряду?

Володимир Дубровський: Вони вмотивовані тим, що будь-що треба щось зробити, але мені здається, що це сліпота. Пан Тігіпко нібито недурна людина, але він надто захопився тим, що він сильний. І надто захопився тими методами, які чинний уряд сповідує "всіх нагнути". Так з економікою не працюють і так економіка ринкова не працює.

Бі-Бі-Сі: Сергій Тігіпко розповів, що уряд ініціює також нововведення "гарантована заробітна плата". Наскільки це, на вашу думку, те, що зараз якраз потрібно?

Image caption Володимир Дубровський каже, що ініціативи Сергія Тігіпка заженуть ринок праці у ще глибшу тінь

Володимир Дубровський: Це не гарантована заробітна плата. Це індикативна. Тобто, вони будуть розраховувати, наскільки я розумію, ті зобов’язання, які вони хочуть отримати з підприємств, на підставі оцієї індикативної плати. Тобто, вони будуть приходити на підприємства, і якщо там заробітна плата офіційна нижче, то вони будуть його "кошмарити" перевірками, аж поки воно не підніме зарплати. Це взагалі насильство над ринком, і тому це жодним чином не вплине на те, щоб у людей підвищилася зарплата, бо рівень зарплати визначається попитом та пропозицією. Якщо в країні не стане більше підприємців, то зарплата не підвищиться. А ці нововведення призведуть до того, що підприємців стане менше, попит на робочу силу стане меншим і відповідно роботодавці зможуть ще більше диктувати свої умови. В тому числі і виплату в конвертах, в тому числі і низькі зарплати, в тому числі і погані умови праці, і все те, від чого страждають наші наймані працівники.

Бі-Бі-Сі: Отже, я так розумію, ви ставите під сумнів ефективність пропонованої боротьби з тіньовими зарплатами, але що тоді, на вашу думку, треба робити? Як забезпечувати доходи бюджету та фондів?

Володимир Дубровський: По-перше, треба погодитися з тим, що солідарна пенсійна система в Україні працювати в ближчому майбутньому не зможе. Вона і зараз вже майже не працює, а в ближчому майбутньому її очікує колапс. Це просто випливає з демографії. І тому треба дуже терміново готуватися до запровадження накопичувальної системи. Водночас треба запроваджувати податок на основні фонди, які були створені 20 і більше років тому, які були потім приватизовані – часто дуже дешево або взагалі за безцінь, - на них треба вводити податок з тим, щоб наші капіталомісткі підприємства, які зараз несуть дуже невелике навантаження, а надто щодо Пенсійного фонду, - щоб вони теж брали участь у цьому. А тоді оці нарахування, які сьогодні складають 40%, треба зменшити удвічі, а то і втричі. І запропонувати людям таку привабливу систему: якщо ти сплачуєш чи за тебе сплачує твій роботодавець, то на кожну твою гривню держава за рахунок отого податку доплачує ще 50 копійок, скажімо.

Бі-Бі-Сі: Виходячи з ваших слів, чи вдасться домовитися із роботодавцями саме на такі пропозиції, про які говорить пан Тігіпко? Адже вони і раніше протестували проти його намірів і тепер, напевно, будуть.

Володимир Дубровський: Велике питання в тому, хто будуть ці роботодавці. Зараз Асоціацію роботодавців України очолює людина, близька до Дмитра Фірташа. Я особисто не маю нічого проти Фірташа у даному випадку, але і Фірташ, і Ахметов, і інші наближені до влади крупні бізнесмени володіють здебільшого капіталомісткими підприємствами, тобто, великими основними фондами, на яких працює порівняно небагато людей. І в них проблеми із виплатами пенсійних внесків взагалі не існує, тому що ті внески так само, як і зарплата - це лише кілька відсотків від собівартості їхньої продукції. З такими роботодавцями, звичайно, можна домовитися про що завгодно. Вони будуть раді, коли їхніх суперників, які створюють робочі місця в інших, працемістких галузях, будуть душити податками і знищувати. Якщо ж брати малий та середній бізнес, та якби насправді з ним погодити таку політику, то у пана Тігіпка виникли б дуже великі проблеми, бо, звичайно, ніхто прямо не скаже:"Я буду протестувати, тому що я сьогодні сплачую в конвертах". Але їхні наймані працівники, які будуть звільнені, вони куди підуть? Вони підуть громити сільраду.