"Велика вітчизняна війна" повернулася

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption У Сімферополі активісти молодіжної організації "Прорив" спалили українські підручники історії у яких не було терміну ВВВ. Нові підручники не палитимуть? Архів Укрінформу за 14 березня 2010 року.

"Велика Вітчизняна війна" - цей термін знову у підручниках з історії України для 11 класу замість терміну "Друга світова війна". За словами фахівців, це було вирішено після численних звернень ветеранів.

У Міністерстві освіти говорять, що у нових підручниках автори намагаються пом'якшити теми, які викликають дискусії. Олена Галєгова з Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, який займається підготовкою підручників твердить, що термін "Велика вітчизняна війна" вирішили вживати, як свідчення поваги до ветеранів:

"Це суперечки між тими, хто воював за ОУН-УПА і тими, хто воював за Радянський Союз. І, щоб не розпалювати цю ворожнечу, вирішили вжити термін "Велика вітчизняна війна", адже цих ветеранів так мало вже лишилося і варто було б віддати їм свою шану".

У Міністерстві освіти твердять, що нові підручники не мають авторських ідей чи домислів, а просто зроблені згідно з затвердженим навчальним планом. Зараз його змінили, відповідно, зміни треба внести і до підручників. Серед усіх варіантів підручників, що пропонувалися, було обрано три, які найбільше підходили до вимог. Щоправда, вони ще не затверджені, але експерти вже вивчають рукописи.

Олена Галєгова додає, що нові підручники мають і методологічні зміни. Наприклад, до кожної теми додається розділ "Усна історія", де очевидець подій розповідає про враження. "Раніше у підручниках такого взагалі не було. Це розповідь людини, яка була безпосередньо причетна до цих подій".

Про події 2004 року у підручнику розповідається так:"були масові протести, які назвали "Помаранчевою революцією", відбувся повторний другий тур, і Віктор Ющенко став президентом".

"Одні кажуть, що це була помаранчева революція. Інші кажуть - ще не можна казати, що це було. З історичної точки зору невірно відразу оцінювати подію, це треба робити через 10-20 років. Це було обурення населення. Це був їхній, скажімо, протест існуючій владі, – розповідає пані Галєгова.

Борис Терещук, заступник директора Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Борис Терещук говорить, що навчальні плани змінюють не тільки щодо 11-го класу школи. Зараз фахівці працюють над програмою для початкової школи, до якого теж будуть внесені зміни.

"На погодженні у Кабінеті міністрів оновлений варіант початкової освіти у зв'язку з переходом на 11 років навчання. Будуть переглядатися і навчальні плани і програми і державні стандарти", - розповідає пан Терещук.

Фахівці говорять, що зміни до навчальних планів проводяться планово, приблизно один раз на десять років. Редактор інтернет-видання "Історична правда" Вахтанг Кіпіані говорить, що система освіти є частиною державної політики і нічого надзвичайного у зміні підручників немає. Однак, на його думку, термін "Друга світова війна" був консенсусом, бо жодних протестів щодо нього не було.

"На українські землі війна прийшла не 22 червня 1941 року, як було це написано у кожному радянському підручнику. Війна на ці землі прийшла 17 вересня 1939 року, коли дружніми зусиллями нацистської Німеччини і сталінського СРСР перестала існувати польська держава, третиною території якої була теперішня територія західної України. Відповідно, говорити про Велику вітчизняну війну в умовах, коли ця сама Вітчизна напала на тодішню Вітчизну третини українців, – просто якось аморально і анти-історично", - твердить Вахтанг Кіпіані.

Віктор Коваль, історик подій часів Другої Світової війни говорить, що з погляду історичної науки, війну безперечно треба називати Другою Світовою:

"Те, що звикли в роки війни називати у нас Великою вітчизняною війною - це локальне, так би мовити, явище. І переносити загалом на всю війну це неправильно, не по-науковому. До речі, сам я у книзі, яка вийшла ще в 1966 році, називав війну "радянсько-німецькою". Не можна зараз, після того, як Україна здобула незалежність, вважати себе по-старому частиною Радянського Союзу. В України були свої національні історичні завдання у цій війні. Правляча Комуністична партія України була цілком підпорядкована Москві, вона була частиною КПРС, і вона не бачила себе якоюсь окремою ланкою. Але це не стосувалося всього народу в цілому, його загальнонаціональних інтересів".

Новини на цю ж тему