Португалія просить грошей у Євросоюзу

Португалія стала третьою країною за останній рік, яка попросила Європейський союз про негайну фінансову допомогу, щоби впоратися з власними боргами.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Минулого місяця португальський прем'єр подав у відставку.

У телезверненні виконувач обов'язків прем'єр-міністра країни Жозе Сократеш сказав, що прохання про закордонну допомогу було останнім засобом порятунку, але зараз воно необхідне.

"Я завжди казав, що прохання про іноземну допомогу буде нашим останнім кроком. Але ми досягли такого моменту. Країна наражена на значний ризик. Водночас ми найперше маємо думати про національні інтереси. Ми попросили Європейську комісію про допомогу, щоби зміцнити нашу фінансову систему та нашу економіку", - сказав він у телезверненні.

Жозе Сократеш також заявив, що відмова парламенту в березні схвалити обмеження державних витрат зробила прохання про зовнішню допомогу "невідворотним".

У Європейському Союзі занепокоєні ситуацією в Португалії, адже економічні проблеми звідти можуть легко перекинутися на сусідню Іспанію, яка також переживає не найкращі часи. Крім того, поглиблення кризи в Португалії може поставити під сумнів існування єврозони загалом.

Міжнародний валютний фонд каже, що готовий допомогти Португалії, але ще не отримав офіційного звернення.

Пан Сократеш у своєму зверненні не сказав, на яку суму допомоги розраховує Португалія, але аналітики припускають, що Лісабону знадобиться більше 110 мільярдів доларів. Ця сума, кажуть експерти, цілком прийнятна для ЄС, якщо інші країни не наслідуватимуть приклад Португалії.

Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу сказав, що звернення Португалії буде розглянуте у найкоротший термін.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Європі каже, що на відміну від Греції та Ірландії, прохання Португалії про допомогу не спричинило паніку на ринках.