Адвокати Кучми оскаржують "плівки" Мельниченка

Адвокати екс-президента Леоніда Кучми наполягають на тому, щоб плівки Мельниченка, тобто записи, зроблені у президентському кабінеті понад 10 років тому, не вважалися речовим доказом у розслідуванні справи журналіста Георгія Гонгадзе.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Американський адвокат Кучми вважає плівки Мельниченка фальшивкою

Раніше прокуратура вирішила визнати плівки речовим доказом і долучила їх до кримінальної справи про загибель журналіста.

Однак статус цих плівок для багатьох юристів і передусім для адвокатів Леоніда Кучми є доволі спірним.

Зокрема, відомий американський адвокат Алан Дершовіц, який взявся консультувати екс-президента, вважає, що записи не можуть бути доказом, оскільки існують сумніви у їхній автентичності.

Тепер адвокати Леоніда Кучми хочуть одержати від прокуратури записи для, як було сказано, незалежної експертизи.

Алан Дершовіц як аргумент використовує положення українського та європейського законодавств про те, що підозрюваний має право доступу до усіх матеріалів справи, а значить і до плівок.

Адвокат також упевнений у тому, що плівки є фальшивкою і нагадує висновок тієї ж таки генеральної прокуратури, яка у вересні минулого року визнавала, що встановити автентичність плівок неможливо.

"Оскільки це країна демократична, то дуже важливо, щоб рішення про судове переслідування базувалося на верховенстві права, а не на примхах людей. І через те, що у цій справі ніколи не можна буде довести, що записи є автентичними, слід негайно припинити переслідування і припинити справу проти президента Кучми", - заявив Алан Дершовіц.

Адвокати Леоніда Кучми також нагадують про статтю Конституції України, у якій ідеться про те, що докази, отримані незаконним шляхом, не можуть використовуватися у суді.

В інтерв’ю газеті "Коммерсант-Україна" пан Дершовіц заявив, що адвокати наполягатимуть на тому, аби одержати доступ до доказів, з якими працювали слідчі: карт пам'яті, чипів та записуючих пристроїв, щоб разом із експертами, яких він називає всесвітньо відомими, дослідити автентичність записів екс-майора держохорони.

Схоже на те, що адвокати екс-президента вирішили перейти у наступ, ставлячи під сумнів саме справжність плівок. Тобто, ставлячи під сумнів те, що стало причиною потужних акцій протесту у 2000-2001 роках.

Леонід Кучма також заявляє про свої претензії до слідства і домагається заміни слідчого у справі. Він каже, що непрофесійні дії прокуратури могли бути серед причин, яка довела до смерті одного із адвокатів, Михайла Кисилевича.

"Для мене повідомлення було як про землетрус у Японії. Я навіть другу пігулку випив перед тим, як сюди їхати. Він переживав за все те, що навколо мене відбувається, мабуть не менше, ніж я сам. Особливо коли бачив професійні казуси у проведенні слідства. Його це дуже обурювало. Тому, я думаю, що дехто має взяти і на себе частку відповідальності за те, що такої прекрасної людини не стало", - сказав Леонід Кучма.

Однак, на аргументи його адвокатів стосовно автентичності записів, зроблених у кабінеті на вулиці Банковій, є контраргументи.

Їх висувають опоненти екс-президента. Окрім плівок є ще очевидець Микола Мельниченко, який твердить, що на власні вуха чув усе те, що міститься у записах.

Новини на цю ж тему