Українські багатії - найбільш непублічні

Українська версія журналу Forbes цього року вперше прилюднила рейтинг сотні найбагатших українців. Раніше це робили "Кореспондент" і "Фокус".

Читати про список найбагатших українців

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Дмитро Фірташ - навіть не мільярдер у списку Forbes, бо більшість українських багатіїв - дуже непублічні

Катерина Глазкова, заступник головного редактора журналу "Форбс" в Україні, в інтерв'ю Бі-Бі-Сі розповіла про те, чи складно оцінювати статки найбагатших українців у порівнянні з багатими в інших країнах.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Бі-Бі-Сі: У який спосіб, яким чином відбувається оцінювання статків найбагатших людей? Чи можна вважати їх достовірними на 100%?

Катерина Глазкова: Forbes оцінює статки багатіїв світу вже не одне десятиріччя за своєю власною унікальною методикою. Український Forbes тут не виняток, і ми також використовуємо цю методику, перевірену роками, і відповідно оцінюємо статки людей.

Бі-Бі-Сі: Методологія оцінювання статків людей на Заході, де і бізнес прозоріший, і менше можливостей приховувати свої статки, - це одна річ; коли оцінюєш активи українських багатіїв, які частину цих активів тримають, можливо, в офшорах (побутує така популярна думка), то тут оцінювати, мабуть, важче?

Катерина Глазкова: Ви цілком маєте рацію. Україна - не Америка, і оцінювати статки заможних українців справді важче, ніж в Америці, тому що переважно їхній бізнес дуже непубілчний і дуже закритий. А щодо відкритих публічних компаній - ми оцінюємо їх за ринковою капіталізацією на певну дату. Коли ж йдеться про закриті компанії, ми оцінюємо їх фінансові результати і порівнюємо з аналогічними публічними компаніями, ціна яких відома або на біржах, або за результатами останніх угод купівлі-продажу. Це методика оцінки непублічних активів.

Бі-Бі-Сі: Представники української опозиції стверджують, що оцінюючи цифри, можна побачити, що насамперед за останній рік збільшили свої капітали ті люди, які пов'язані або з оточенням президента Януковича, або з Партією регіонів, тобто відбувся крен у бік прихильників влади?

Копирайт изображения forbes
Image caption Forbes в Україні - російськомовний

Катерина Глазкова: Forbes в Україні вперше зробив рейтинг ста найзаможніших громадян, тому нам поки нема з чим порівнювати, і ми можемо говорити лише про оцінку цього року. От наступного року матимемо змогу подивитися на нову статистику і порівняти, хто саме набрав більшої ваги. Але варто зауважити, що місце в рейтингу залежить не лише від партійної приналежності того чи іншого бізнесмена, але більшою мірою від світової кон'юнктури, оскільки у багатьох бізнес орієнтований на експорт. Загалом же те, що ми називаємо статками людини, - це оцінка вартості усіх активів: акції компаній, колекції творів мистецтва, нерухомість тощо.

Бі-Бі-Сі: Якщо аналізувати ті галузі економіки і бізнесу, які представляють найзаможніші українці, чи можна говорити, які з них є найбільш успішними і привабливими для нарощування капіталу?

Катерина Глазкова: Традиційно найбільші статки мають власники металургійних активів у нашій країні, або хімічних активів, але останнім часом у змагання капіталів активно включаються власники агрокомпаній, серед яких чимало публічних бізнесменів. Ми вважаємо, що далі їх буде більше, оскільки деякі з них планують виходити на біржі. Саме у цьому секторі, на нашу думку, можна буде збільшувати капітали у найближчі кілька років.

Бі-Бі-Сі: Ви згадали хімічну галузь як одну з тих, яка дозволяє нарощувати капітали швидко. Для багатьох є несподіванкою відсутність у списку мільярдерів Дмитра Фіршата, який є якщо не монополістом, то ключовим гравцем на українському хімічному ринку.

Катерина Глазкова: Він в українському списку посідає 9-те місце зі статками у 996 мільйонів доларів, за нашими оцінками.

Бі-Бі-Сі: Знаєте, багатьох ця цифра, можливо, здивує або викличе посмішку, бо його давно називають мільярдером, а у вашому списку він і до одного мільярда не дотягує...

Катерина Глазкова: Справа у тому, що він справді дуже непублічний бізнесмен, і саме складність та закритість його бізнесу не дозволяє нам перебільшувати його статки. Forbes - журнал дуже консервативний, і ми намагаємося оцінювати принаймні не дешевше, ніж можна оцінити статки того чи іншого бізнесмена. Дмитро Фірташ - це яскравий приклад людини, з якою важко переконливо довести прив'язку до того чи іншого бізнесу.

Бі-Бі-Сі: Пані Катерино, багато хто з фігурантів цього списку з певною посмішкою, з гумором чи сарказмом сприймає оцінку своїх статків. Деякі з них стверджують, що вони навіть самі не знають, скільки вони "коштують". Чи зважають самі мультимільйонери і мільярдери на подібні рейтинги?

Катерина Глазкова: Ви знаєте, більшість з них ставляться до цього саме так, як ви кажете, - з посмішкою на обличчі і філософськи. І відповідають нам саме так: мовляв, ми самі не знаємо, скільки усе це коштує. Ми їм допомагаємо.

З Катериною Глазковою розмовляв Фідель Павленко.

Новини на цю ж тему