FT: Спокусливі обіцянки Росії Україні

Путін І Янукович Копирайт изображения UNIAN
Image caption Пан Путін провів переговори і з президентом Януковичем, і з прем'єром Азаровим

"Владімір Путін хоче відмовити Україну від торгівельних переговорів із ЄС", - під таким загололовком вийшла стаття київського кореспондента британської Financial Times Романа Олеарчика.

Видання твердить, що в обмін на приєднання Києва до Митного союзу на чолі з Москвою, пан Путін обіцяє Україні торгівельні переваги та щорічне заощадження до 9 мільярдів доларів.

Минулого тижня заступник керівника Газпрому Валерій Голубєв обіцяв річну знижку у 8 мільярдів доларів за газ в обмін на те саме. Такий крок, нагадує видання, буде несумісним із угодою про зону вільної торгівлі з ЄС.

Наразі адміністрація президента Януковича, до якого приязно ставиться Кремль, не коментувала ці пропозиції, що ставлять під загрозу угоду, яку Київ сподівався до кінця року підписати з Брюсселем.

Як твердить автор статті, хоча прийняття пропозиції від Росії може надати миттєву допомогу для ослабленої української економіки, Митний союз з Росією загрожує національному суверенітету і спробам України запровадити європейські стандарти життя та демократичні цінності в суспільстві.

Також видання наводить слова британського посла в Україні Лі Тернера, який каже, що "в України є гарна нагода і надалі поглиблювати та розвивати свою демократію та рухатись ближче до Європи". "Сигналом щодо того, який шлях Україна обирає, стане, чи підпише вона глибоку та всеосяжну угоду із ЄС", - підсумовує пан Тернер.

Перетугування канату

Пан Путін, який навмисне у Києві прямо не згадував ціни на газ, твердить, що якщо Україна приєднається до Митного союзу, то зекономить "від $6,6 млрд до $9 млрд."

Російський прем'єр також додав, що Україна може досягти кращої угоди із ЄС, якщо об'єднає сили із трьома іншими членами союзу – Росією, Білоруссю та Казахстаном.

На думку видання, пропозиція пана Путіна є черговою спробою у геополітичних перетягуваннях каната між Москвою та Брюселем щодо майбутнього Києва.

Пропозиція від Росії пролунала через тиждень після того, як Україна провела із ЄС важливі переговори щодо торгівельної угоди та асоційованого членства. ФТ пише, що на тих жорстких переговорах обидві сторони намагалися захистити свої галузі промисловості.

Аналітики твердять, що пропозиції Росії є спокусливими для слабкої української еономіки.

Українські чільні представники, зазначає видання, кажуть, що хочуть підписати угоди про зони вільної торгівлі і з Росією, і з Європою, і співпрацювати з Митним союзом, але не приєднуватимуться до нього, щоб не зірвати торгівельні переговори з ЄС.