Кучма, Ющенко та Тимошенко застерігають Януковича

Два екс-президенти та екс-прем’єр радять нинішньому президентові добре подумати про Митний союз із Росією, Білоруссю та Казахстаном. Щоправда, кожен із них висуває різні аргументи.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Попередники президента Януковича радять йому не поспішати приставати на пропозиції Володимира Путіна

Екс-президент Леонід Кучма каже, що разом із оцінкою економічних наслідків варто враховувати і політичні наслідки приєднання України до Митного союзу "трьох". Він нагадав, що українським товарам буде надзвичайно складно потрапити на європейський ринок, тоді як Росія однозначно "перекриє" свій кордон для українських товарів у разі приєднання Києва до зони вільної торгівлі із ЄС, оскільки тоді "через Україну можуна буде постачати все, що завгодно, до Росії, Білорусі та Казахтану".

Водночас пан Кучма підкреслив пріоритетність європейського напрямку для України, хоча, за його словами, "до Європи ми маємо іти не з простягнутою рукою, не просити "прийміть нас", - і нам це набридло, і європейцям". Екс-прездент також вважає, що Києву вже не вдасться балансувати між Заходом та Сходом, як це було за часів його прзидентства.

"Росія сьогодні так накачала м’язи, що вона на міжнародному рівні є дуже серйозним гравцем. Тому якщо казати, що ми будемо і там, і там - так сьогодні не вийде, нас обов’язково змусять зробити вибір. Але цей вибір має бути абсолютно свідомим, а не під тиском якихось політичних сил чи короткотермінових рішень".

Водночас екс-президент Віктор Ющенко вважає, що у разі вступу до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану Україна втратить свою незалежність.

"Це навіть не про економічні питання. Надмета цього процесу - Україна втрачає політичну незалежність. Це є суть всього, що відбувається навколо Митного Союзу".

Пан Ющенко також каже, що навіть якщо говорити лише про економіку, то треба зважати на те, частиною якого ринку хоче бути Україна. Мовляв, ставши членом СОТ, Україна долучилася до спільноти зі 150 країн світу. Зона вільної торгівлі, переговори про яку завершені на 90%, надасть Україні вихід на розвинений та платоспроможний ринок із 27 країн, на противагу ринку 3 країн-членів митного союзу - Росії, Білорусі та Казахстану, де Україна більше купує, аніж продає.

Екс-прем’єр Юлія Тимошенко твердить, що інтегруючись у структури країн СНД, Україна остаточно втратить можливість стати гравцем на європейському ринку.

"Я гадаю, що Україна повністю зруйнує свою співпрацю зі світом, вона втратить можливість бути конкурентом на світових ринках і взагалі учасником світових та європейских ринків".

За словами Юлії Тимошенко, містськість європейського ринку на сьогодні становить 16 трильйонів євро, тоді як загальний ринок тьрох країн Митного союзу складає близько 1 трильйона доларів.

У Брюсселі неодноразово заявляли, що приєднання України до Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном "значно ускладнить, якщо взагалі залишить можливим продовження переговорів про Зону вільної торгівлі з ЄС".

Напередодні український прем’єр Микола Азаров після зустрічі із польським колегою Дональдом Туском заявив, що очікує завершення переговорів щодо ЗВТ з ЄС вже до кінця цього року.

Новини на цю ж тему