ГПУ: Україна може піти до суду з угодами по газу

Заступник генерального прокурора України Ренат Кузьмін каже, що українсько-російські домовленості по газу, укладені у 2009 році, можуть бути оскаржені у суді.

Копирайт изображения Getty
Image caption Саме Ренат Кузьмін в останні місяці повідомляє громадськість про найрезонансніші справи Генпрокуратури

"Укладення цього контракту було з грубим порушенням українського законодавства", - сказав пан Кузьмін в ефірі одного з телеканалів.

За словами заступника генпрокурора, дії української сторони під час укладання контракту суперечили закону, а "це означає, що і сам контракт, і всі дії з виконання даного контракту можуть бути поставлені під сумнів та скасовані у судовому порядку". Зокрема, за його словами, і в міжнародних судах.

Представники чинної влади вже давно заявляють про невигідність для України укладених у 2009 році угод з Росією, називаючи їх "кабальними".

Минулого тижня Генпрокуратура порушила кримінальну справу проти Юлії Тимошенко, яка на час укладання угод очолювала український уряд. Лідера опозиції звинувачують у перевищенні службових повноважень та завданні державі збитків у майже півтора мільярди гривень. Подробиці тут.

У п’ятницю Генеральна прокуратура підтвердила порушення кримінальної справи і проти Олега Дубини, який у 2007-2010 рр. очолював НАК "Нафтогаз України". За словами голови відомства Віктора Пшонки, пан Дубина вже давав свідчення у справі, і за оцінками експертів, його свідчення могли уможливити порушення справи по "газовим угодам" проти Юлії Тимошенко.

Заступник генпрокурора Ренат Кузьмін також відкинув припущення про те, що до відповідальності за підписання "газових угод" 2009 року можна притягти російського прем’єр-міністра Владіміра Путіна, зауваживши, що йдеться про угоду між двома господарюючими суб’єктами – українським "Нафтогазом" та російським "Газпромом".

Пан Кузьмін також наголосив, що, на відміну від України, Росія отримала вигідний контракт: "Прем’єр-міністр Владімір Путін, якщо говорити про його роль, отримав для Росії казкову ціну – 450 доларів".

У суботу прем'єр-міністр України Микола Азаров, перебуваючи у Китаї, назвав ціну на російський газ, яка, на його думку, є справедливою, і яка становить 200 доларів за тисячу кубометрів газу.

Тиск на Путіна?

Копирайт изображения AFP
Image caption Газові контракти - найболючіше питання у відносинах Києва та Москви

Попри часті заяви українських чільників про те, що укладені у 2009 році угоди треба переглянути, російська сторона стримано сприймає це.

Так, у квітні до Києва приїжджав російський прем’єр-міністр Владімір Путін, який, серед іншого, заявив, що контракти є, вони діють і їх слід виконувати. Детальніше тут.

Раніше російський політолог Станіслав Бєлковський сказав у інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що Україна своїми діями навколо "газових угод", зокрема і порушенням справи проти Юлії Тимошенко, хоче показати пану Путіну, що "вона щось знає про конфіденційні закриті умови" укладення угод.

Експерт вважає, що "ці конфіденційні угоди стосувалися приватних інтересів і Путіна, і Тимошенко, і деяких партнерів Путіна у газовій сфері", а їх розголошення може бути невигідним главі російського уряду. Повне інтерв’ю експерта читайте тут.

Ризиків більше, ніж вигод

Політолог Володимир Фесенко в інтерв’ю Бі-Бі-Сі висловив сумнів у тому, що Україна таки доведе справи до виходу з "газових контрактів".

"Реалізувати такий варіант буде важко, і можуть бути негативні наслідки. Зокрема тому, що треба провести внутрішню процедуру юридичного доведення, що Тимошенко не мала права підписувати цю угоду", - сказав він.

А далі, наголошує експерт, виникає конфліктна ситуація з точки зору міжнародних правових стандартів.

"Звичайно, Україна може відмовитися в односторонньому порядку від цих контрактів. … Але Росія може цього не визнати, і справа може перерости в правовий конфлікт, справа може бути передана до арбітражу, тому, мені здається, ми тут матимемо серйозні негативні наслідки", - сказав пан Фесенко.

Загалом експерт вважає, що всі останні заяви представників чинної влади спрямовані на те, щоб наголосити: "Тимошенко зробила тоді серйозну помилку, діяла проти інтересів держави, і зараз ми змушені цю проблему розв’язувати".