МЗС: Україна не буде членом Митного союзу

Міністр закордонних справ Костянтин Грищенко в ефірі державного телеканалу заявив, що пріоритетом для України є створення Зони вільної торгівлі з Євросоюзом.

Image caption Пріоритет України - Зона вільної торгівлі з ЄС.

Стосунки із Митним союзом у складі Росії, Білорусі та Казахстану офіційний Київ розглядає лише за формулою 3+1, тобто, без членства у Митному союзі.

"Ми будемо рухатися в напрямку Європи", - сказав український міністр, запевнивши, що вибір України очевидний і перегляду не підлягає. Про формулу 3+1 вперше сказав президент Віктор Янукович у нещодавньому посланні до парламенту.

За словами Грищенка, співпраця за формулою, запропонованою українською стороною, вигідна Росії та іншим країнам-учасницям Митного союзу.

"Вони вирішують свої проблеми, ми домовляємося про захист своїх інтересів. Це дозволяє зберегти всі ті напрацювання, які ми роками створювали на шляху до ЄС", - сказав український міністр.

Митний союз - крок до ЄЕП

Росія ж розглядає Митний союз як один із етапів створення Єдиного Економічного простору.

"У рамках Митного союзу створюється загальний ринок товарів, що носить незавершений характер, оскільки в різних країнах відрізняються антимонопольне регулювання, податкові системи. Наступним етапом стане Єдиний економічний простір", - сказав відповідальний секретар комісії союзу Сергій Глазьєв в інтерв'ю газеті "Комерсант".

На його думку, Україні немає сенсу зупинятися на етапі Митного союзу, оскільки скасування експортних мит відбувається саме в рамках ЄЕП.

"Теоретично для України можна зробити виключення і скасувати мита вже на етапі Митного союзу, але тільки ЄЕП вирішує ключові для України питання: зниження транспортних тарифів, доступ до енергоносіїв і, що особливо важливо для багатьох українців, – вирішення проблем ваших трудових мігрантів", - заявив Глазьєв.

Україна ратифікувала документи по ЄЕП у 2004 році, коли прем‘єр-міністром був Віктор Янукович, а найбільшим прихильником ідеї вступу України до ЄЕП – тодішній віце-прем‘єр Микола Азаров.

Росія не розуміє, що таке 3+1

Зараз риторика владної команди, створеної Януковичем-президентом, змінилася. Про ЄЕП майже не згадують, а для стосунків з Митним союзом винайшли формулу 3+1. Щоправда Росія, як каже її представник, досі не отримала від офіційного Києва пояснень, що мається на увазі під тим форматом.

"Ніяких пояснень по формату "3+1" не було. Більш того, я можу довести, що досягти прогресу поза Митним союзом буде неможливо. Потенціал зони вільної торгівлі для полегшення кооперації цілком вичерпаний. Єдиний варіант – повноцінна участь України в роботі Митного союзу. Всі інші формули не мають під собою ґрунту, і ми проінформували Київ про це", - Сєргєй Глазьєв.

Опозиційні політики в Україні вимагають від влади активізувати зусилля на європейському напрямку.

"Митний союз несумісний із поглибленою і всеохопною Зоною вільної торгівлі з ЄС", - сказала екс-прем‘єр і один із лідерів опозиції Юлія Тимошенко в інтерв‘ю газеті "Дзеркало тижня".

"Потрібно зробити все, щоб уже цього – 2011 року – була підписана угода про асоціацію між Україною та ЄС. Цього я буду вимагати від української влади. Заради цього задію всі свої зв‘язки з європейськими політиками. Докладу зусиль до того, аби нас почули і зрозуміли російські партнери", - запевнила Тимошенко.

Новини на цю ж тему