Чорнобильці хочуть конкретики у виплатах

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС протестують проти скорочення пільг та пенсій, які вони одержують як відшкодування за отримане опромінення.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Чорнобильці протестують проти скорочення компенсацій та пільг

Причиною мітингу, який відбувся у Києві за тиждень до 25-тих роковин аварії на ЧАЕС, стали наміри сформованої президентом Віктором Януковичем владної команди змінити чинний закон про соціальний захист чорнобильців. Автори тих змін планують суттєво скоротити передбачені Законом виплати за компенсації та пільги.

Раніше президент України Віктор Янукович заявляв, що виплата компенсацій у колишньому обсязі є надто великим тягарем для бюджету.

А 14 січня 2011 року у парламенті був зареєстрований поданий урядом Миколи Азарова проект закону "Про гарантії держави щодо виконання рішень суду", який, за оцінками чорнобильських громадських організацій, є антиконституційним.

"Зазначений законопроект наділяє Кабінет міністрів небаченими і непередбаченими Конституцією або будь-яким іншим законом України повноваженнями на свій розсуд визначати розмір та порядок виплат компенсацій і пільг чорнобильцям", - вважає лідер "Союзу Чорнобиль України" Юрій Андрєєв.

У чинному законі, який влада хоче змінити, вказані конкретні розміри компенсацій та пільг у пропорції від розмірів мінімальної пенсії за віком чи зарплатні. Чітко визначені законом суми, які не залежать від волі чиновників, додали б певності тим, хто у разі невиплат державою компенсацій та пільг, звертався б до Європейського суду з прав людини.

Мітингувальники, які 17 квітня проводили акцію протесту в Києві, казали, що почуваються покинутими урядом напризволяще. Вони вимагали негайно покращити медичне, житлове, пенсійне забезпечення чорнобильців та прийняти Загальнодержавну цільову соціальну програму ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи на 2011 – 2016 роки.

Готуючись до акції протесту, призначеної на 17 квітня, її організатори - всеукраїнська громадська організація інвалідів "Союз Чорнобиль України", планувала, що участь у ній візьмуть близько 8 тисяч чорнобильців.

Однак за фактом називають цифру, вчетверо меншу.

Це вже третя від початку року акція чорнобильців, які намагаються своїми протестами змусити уряд Миколи Азарова відкликати з парламенту проект закону, який на думку громадських активістів, "повністю ревізує як чорнобильські, так і інші пільги та компенсацій в Україні шляхом переведення їх у ручний режим роботи на поталу чиновникам Кабміну.

"Буквально у переддень 25 роковин катастрофи ми отримуємо законопроект, який, і це очевидно, не красить ані владу, ані тих, хто його пропонує. Фактично під приводом того, що багато хто звертається до Європейського суду з прав людини, вирішено ті прямі конкретно вказані рівні компенсацій знівелювати",- сказав напередодні акції Сергій Українець, заступник голови Федерації профспілок України, яка заявила про підтримку протестів чорнобильців.

Новини на цю ж тему