У Києві знову збирають гроші на саркофаг

Президент Янукович сказав міжнародним донорам, що для спорудження нового укриття та сховища на ЧАЕС бракує 740 мільйонів євро, а економічні збитки від аварії на Чорнобильській атомній станції загальмували розвиток України.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Зруйнований вибухом реактор вже 25 років під старим саркофагом

Такою заявою Віктор Янукович відкрив у Києві Донорську конференцію зі збору коштів на фінансування чорнобильських проектів.

Тягар для України

"За ці 25 років, що минули з дня аварії, прямі збитки та витрати на подолання її наслідків склали десятки мільярдів доларів США, а в окремі роки сягали 8-10% від обсягів державного бюджету України", - сказав Янукович. За його підрахунками, сумарні збитки до 2015 року сягнуть сотні мільярдів доларів.

"Тягар витрат, пов`язаний з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, який несе Україна, ще впродовж багатьох років матиме відчутний негативний вплив на економіку країни. Для України та її міжнародних партнерів одним з найважливіших завдань на сьогодні є перетворення ЧАЕС на екологічно безпечну систему".

Завданням номер один уже понад два десятиліття залишається побудова нового безпечного укриття над зруйнованим четвертим енергоблоком і надійного сховища для відпрацьованого ядерного палива. Однак чинна влада так само, як і всі її попередники, головною причиною зволікання з будівництвом, називає нестачу грошей.

"На сьогоднішній день все ще бракує близько 740 млн. євро для того, щоб завершити ці проекти. Незважаючи на ці труднощі, ні Україна, ні світова спільнота не мають права на зворотній шлях у питанні пошуку відповідей на виклики, що ставить перед нами Чорнобиль", - сказав Янукович під час Донорської конференції, зауваживши, що для втілення таких проектів зусиль самої України замало.

За словами президента, нинішня конференція є вчасною нагодою, аби партнери по Меморандуму про взаєморозуміння щодо закриття Чорнобильської АЕС ще раз продемонстрували свою підтримку Україні.

"Чорнобильську АЕС було закрито наприкінці минулого століття, але Чорнобильську сторінку остаточно ще не перегорнуто. Зробити це і залишити наступним поколінням більш безпечний світ ми можемо вже сьогодні за допомогою наших спільних зусиль", - сказав Янукович.

Просіть, і вам дадуть

Копирайт изображения AFP
Image caption Так виглядає ЧАЕС тепер

Одним із перших на заклик українського президента відгукнувся Європейський банк реконструкції та розвитку. Під час конференції в Києві його президента Томас Міров заявив про готовність банку виділити 120 мільйонів євро на чорнобильські проекти. Однак для виділення тих коштів потрібне рішення ради директорів банку. Франція заявила про готовність виділити додатково 47 мільйонів євро на спорудження нового укриття на ЧАЕС. 110 мільйонів євро планує надати Європейська комісія.

Опозиція в Україні, визнаючи важливість спорудження об‘єктів, які б зробили ЧАЕС безпечною для довкілля та людей, водночас серед причин зволікання з втіленням тих проектів називає непрозоре та нераціональне використання зібраних для того коштів.

"Якщо порахувати за 25 років, скільки коштів було і державного бюджету, і міжнародних донорів вкладено, в тому числі, в саркофаг і 30-кілометрову зону, то я думаю, що там вже все повинно бути бетонне і з позолотою", - сказав в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі член комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, депутат від БЮТ Сергій Пашинський.

Однак, попри ті застереження, він вважає, що новий саркофаг треба будувати негайно.

"Сьогодні дійсно є проблема саркофагу, бетонні конструкції були не дуже якісними, і міжнародна спільнота це розуміє. Я думаю, що однозначно цю роботу треба активізувати, і я абсолютно впевнений, що кількість коштів буде визначатися не політиками, а експертами, будівельниками, спеціалістами з ядерної безпеки. У будь-якому випадку йтиметься не про якусь там страшну цифру – в Україні чиновниками крадуться суми, на порядок більші".

Новини на цю ж тему