Нові жертви у Сирії - учасники похоронів

Похоронна процесія Копирайт изображения AP
Image caption Більшість фотографій з Сирії - з мобільних телефонів, бо іноземних журналістів туди не пускають

За даними активістів, понад 100 людей загинули в Сирії впродовж останніх двох днів.

У суботу сили безпеки у кількох містах обстріляли похоронні процесії загиблих учасників антиурядових протестів у п'ятницю. Повідомляють про загибель 12 людей.

У місті Дераа, де в п’ятницю сталося найгірше насильство, два депутати парламенту і чільний духовний провідник заявили про свою відставку на знак протесту проти насильства у країні.

Десятки тисяч людей зібралися на похорони майже 80 людей, які загинули у п’ятницю в результаті придушення урядом Сирії масових протестів.

Похорони відбувалися на тлі широкого засудження у світі дій сирійського уряду.

Генеральний секретар ООН Бан Кі Мун закликав до незалежного розслідування вбивств, і сказав, що Сирія має дотримуватися прав людей на мирні протести.

Британія назвала вбивства неприйнятними, а президент США назвав "ганебним" застосування сили проти демонстрантів. Барак Обама заявив, що президент аль-Ассад відмовляється поважати права демонстрантів натомість, застосовуючи тактику, до якої вдається Іран.

Франція висловила "надзвичайну стурбованість" і засудила насильство.

Сирійські державні засоби інформації звинувачують кримінальні угрупування у насильстві. Державне агентство новин передало, що армія виявила цифрові відеокамери з підробними відеозаписами удаваного придушення протестів.

За різними даними, в результаті протестів у п’ятницю загинули близько 80 людей. Це – найчисельніші жертви від початку протестів, які тривають 5 тижнів.

"Ганебне використання насильства для придушення протестів має припинитися негайно. Замість того, аби послухати власний народ президент Ассад звинувачує зовнішні сили, шукаючи допомоги в Ірані задля утиску громадян Сирії за допомогою такої самої брутальної тактики, яку застосовують його іранські союзники," - сказано в заяві президента Обами.

Протести набирають силу

Копирайт изображения Other
Image caption Протести тривають 5 тижнів

Кореспондент Бі-Бі-Сі, який перебуває в Бейруті, позаяк іноземні засоби інформації не мають доступу до Сирії, каже, що масові протести у п’ятницю свідчать, що поступки, які президент Ассад оголосив у четвер, надто символічні.

Наш кореспондент каже, що демонстрації набивають силу й учасники стають дедалі більш упевненими.

Водночас у демонстрантів досить різні вимоги і не всі хочуть відставки Ассада. Як виглядає, ані президент, ані демонстранти не збираються поступатися, тому, як каже кореспондент Бі-Бі-Сі, нові криваві конфронтації не виключені.

Кровопролиттю у п’ятницю передувало оголошення президента Ассада у четвер про скасування надзвичайного стану, який діяв у країні 50 років.

Учасники протестів вимагають швидких реформ національних інституцій, припинення арештів і насильства проти демонстрантів, незалежне розслідування смерті учасників протестів, звільнення усіх політичних в’язнів і конституційної реформи.

Уряд твердить, що дослухається до вимог демонстрантів, і що президент Ассад проштовхує реформи.

Серед поступок, ухвалених цього тижня, дозвіл на мирні демонстрації та скасування судів, які опікувалися питаннями національної безпеки.

Жорстка лінія

Сирію вважають ключовим учасником альянсу за участи Ірану, Хезболли в Лівані, ХАМАСу в Ґазі та інших радикальних палестинських груп, які виступають проти миру з Ізраїлем.

США вважають Сирію державним спонсором тероризму і вже застосовують проти країни санкції.

Але дехто у Вашингтоні вимагає більш жорсткої лінії, вважаючи, що повалення президента Ассада, якого вважають головним союзником Ірану, було б на користь Америці.

Новини на цю ж тему