В Україні підсумували уроки Чорнобиля

Український та російський президенти, а також предстоятелі двох православних церков - Київського та Московського патріархату - говорили про різні уроки того, що сталося 25 років тому на атомній станції у Чорнобилі.

Копирайт изображения UNIAN

Президент Віктор Янукович заявив, що гідну відповідь на виклики Чорнобиля може дати лише об’єднана світова спільнота. Російський президент Дмітрій Медвєдєв, який прибув до Чорнобиля, сказав, що Росія перераховує Україні на потреби ядерної безпеки 45 мільйонів євро. Білоруський президент Аляксандр Лукашенко, попри запрошення Києва, не приїхав до України.

У Києві біля меморіалу жертвам Чорнобиля вшановували пам’ять загиблих. Тут було відкрито алею померлих пожежників. З кожним роком тут стає дедалі більше пам’ятних плит. На майдані Незалежності активісти Міжнародної організації ’’Центр Прип’ять’’ запалили 25 свічок на спомин про Чорнобильську катастрофу.

В багатьох храмах України о пів на другу ночі, саме в той час, як сталася трагедія у Чорнобилі 25 років тому, були відслужені панахиди.

Молебен біля храму Миколі Чудотворцю у Києві відслужив предстоятель УПЦ Київського патріархату Філарет.

’"Це є попередження, щоб ми не забували, що є Бог, який керує всім світом. І людина, яка відкинула Бога і думає, що може робити все, що заманеться – і своє життя влаштовувати, і майбутнє, і все інше, – то Чорнобиль – це попередження," - заявив партіарх Філарет.

Для участі у заходах, присвячених Чорнобилю, прибув і Патріарх Російської православної церкви Кирило, приїзд якого викликав багато суперечливих оцінок з боку політиків, зокрема опозиції, які заявили про нав’язування Україні російської моделі ’’руського миру’’ з боку Московського патріархату.

Предстоятель РПЦ, який відслужив молебен у Чорнобилі без участі представників Київського патріархату, сказав, що трагедія на ЧАЕС за масштабами значно перевершила трагедію в Хіросімі.

"Світ не знав катастрофи, яка сталася у мирний час і яка б могла зрівнятися з тим, що було у Чорнобилі. Вчені кажуть, що втрати, заподіяні людям і довкіллю в Чорнобилі, можна прирівняти до втрат, які могли завдати 500 бомб, скинутих на Хіросіму", - партіарх Кирило.

Російський президент, прибувши в Чорнобиль, заявив, що Росія увійшла до створеної Асамблеї донорів, членами якої є 28 країн. Пан Медведєв нагадав, що Москва пообіцяла зробити свій внесок, переказавши протягом двох років до Чорнобильського фонду ’’Укриття’’ і на рахунок ядерної безпеки не менше 45 мільйонів євро. Водночас, відвідавши жалобні заходи, присвячені Чорнобильській катастрофі, російський президент заявив, що поки немає альтернативи ядерній енергії:

"Якщо б не праця ліквідаторів, пожежників, рятівників, лікарів, ці наслідки мали б глобальний характер. Людство розвивається. Ніхто поки не запропонував тих джерел енергії, які б могли замінити ядерну енергію. Та, мабуть, цього і не треба. Головне, щоб ми розуміли, з якою силою людство має справу. І щоб наші технологічні рішення відповідали тим викликам, які створює ядерна енергія.’’

Російський лідер також закликав влади всіх держав надавати людям об’єктивну інформацію в разі техногенних аварій, заявивши, що це є одним з уроків Чорнобильської катастрофи.

Зі свого боку, президент Янукович вчергове підтвердив, що гідну відповідь на виклики Чорнобиля може дати лише об’єднана світова спільнота. Нагадавши, що Україна багато років залишалася сам-на-сам з чорнобильської трагедією, заплативши життями і здоров’ям тисяч своїх співвітчизників, мільярдами бюджетних гривень, а також вивівши ЧАЕС з експлуатації.

Пан Янукович заявив, що події на японській АЕС Фукусіма підтвердили, що ніхто і ніде не може бути впевненим у завтрашньому дні ядерної енергії.

"Пройшло 25 років. Ми за цей період переконалися, що техногенні катастрофи можуть призводити до величезних наслідків. Сьогодні весь світ переконався, що такі катастрофи не мають кордонів. Чорнобильська трагедія змусила багатьох людей думати по новому".

Білоруський президент Аляксандр Лукашенко не приїхав до України, а натомість поїхав в одну з потерпілих від чорнобильської аварії - Гомельську область.

Ще раніше Віктор Янукович запрошував пана Лукашенка як на міжнародну конференцію донорів, що відбулася 19 квітня, так і безпосередньо на заходи 26 квітня.

Тоді голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу попередив, що візьме участь у конференції донорів, якщо там не буде президента Лукашенки. Тоді ж було вирішено запросити білоруського лідера на 26 квітня в Україну разом з російським президентом Дмітрієм Медведєвим, проте цього разу білоруський преидент не скористався запрошенням.

Аляксандр Лукашенка твердить, що про причини його відсутності на жалобних заходах у Чорнобилі треба спитати в українського президента:

"Спитайте у Януковича, чому біоруський президент не бере участі у цих заходах. На жаль, у нинішнього керівництва України вистачає "вшивості". Я ні до кого не збираюся напрошуватися, і якимось підспівалою не буду ані у того президента, ані в іншого", - заявив білоруський президент.

Він також прокоментував і небажання голови Єврокомісії Жузе Мануеля Баррозу "перетинатися" із білоруським президентом у Києві під час конференції донорів:

"Що стосується таких козлів, як Баррозу та інших...Ну хто такий Баррозу? Був такий Баррозу у Португалії, його звідти вигнали і прилаштували у Єврокомісію. Я менше за все цікавлюся, що там хто ляпнув із європейських чиновників. Їх там тисячі."