Свобода преси в Україні значно погіршилася

Протест проти цензури в Україні
Image caption Журналісти в Україні нарікають на цензуру

Згідно зі звітом американської неурядової організації Freedom House, який має бути оприлюднено у понеділок, свобода преси у світі впала до найнижчого рівня за понад 10 років. Кожна шоста людина у світі, за даними звіту, живе в країнах з вільною пресою.

У звіті, в якому аналізується стан свободи преси у 196 країнах, мовиться про різке погіршення свободи преси у країнах Близького Сходу й у північній Африці.

За даними Freedom House, Мексика і Єгипет не можуть більше вважатися країнами з вільною пресою, а в Лівії, Саудівській Аравії, Сирії і Тунісі - найгірший стан незалежної преси.

В Україні, за даними звіту, відбулося значне погіршення свободи ЗМІ. Її називають поруч з Гондурасом, Південною Кореєю, Таїландом, Угорщиною і Туреччиною.

Раніше цього року організація Freedom House констатувала, що з приходом до влади Віктора Януковича спостерігалося погіршення ситуації зі свободою преси, спробою обмежити діяльність студентських активів, залякати неурядові організації.

Журналісти назвали "порушників"

Тим часом Національна спілка журналістів України оприлюднила список чиновників і власників ЗМІ, які порушують права журналістів і вдаються до тиску на пресу. Цей список формується щорічно за результатами звернень журналістів і редакційних колективів.

Цього року, як повідомляють ЗМІ, список нелюбителів преси очолив депутат Верховної Ради від Партії регіонів, народний артист Ян Табачник. Він назвав в ефірі телеканалу КРТ журналістів "холуями, які обслуговують своїх господарів".

Сам Ян Табачник сказав ЗМІ, що не має наміру оскаржувати заяву Спілки журналістів в суді, стверджуючи, що не хоче підводити своїх однопартійців і президента.

"Якби не це, я б ще не так висловився," - каже регіонал Ян Табачник.

Четверте місце у рейтингу нелюбителів преси посів власник газети Kyiv Post Мохаммад Захур за звільнення Брайана Боннера з посади головного редактора видання. Цей крок викликав страйк редакції. Читати подробиці

До учасників "чорного списку" потрапили також деякі керівники місцевих органів влади. Серед них – мер Славянська Неля Штепа, який закидають ініціативу у закритті місцевої комунальної газети "Наш Славянськ".

Голова Спілки журналістів України Ігор Лубченко сказав ЗМІ, що особи, які фігурують у списку, ризикують не пройти на майбутніх виборах.

"Цей список ми надсилаємо до Ради Європи і Європарламенту, аби там вирішили – запрошувати цих людей на міжнародні заходи, чи ні," - цитує пана Лубченка "Коммерсант Україна".