Журналісти визнали Януковича ворогом

Віктор Янукович та Микола Азаров очолили антирейтинг ворогів української преси. Вже кілька років поспіль його укладають Інститут масової інформації і Київська незалежна медіа-профспілка, а результати оголошують до Всесвітнього дня свободи преси – 3 травня.

Image caption Стосунки Віктора Януковича з пресою складалися не просто

З нагоди цієї дати президент Віктор Янукович привітав журналістів. У вітанні ідеться про те, що голова держави відстоює і завжди буде відстоювати незалежність українських засобів масової інформації, підтримувати вільних журналістів і робити все, аби розслідування справи про загибель журналіста Георгія Гонгадзе було доведено до кінця, а винні були покарані.

Однак попри це на президента чекав неприємний сюрприз: Віктор Янукович очолив антирейтинг ворогів преси, складений на основі моніторингу порушень прав журналістів і оцінок експертів з різних медіа.

"Тотальний контроль"

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

За словами голови комітету Київської незалежної медіа-профспілки Юрія Луканова, протягом року зафіксовано 12 випадків порушення прав журналістів з боку адміністрації президента, тому Віктора Януковича у 2010 році визнано ворогом преси номер один:

"Янукович опосередковано встановив контроль над засобами масової інформації. Він з брутальним порушенням конституції і законів підпорядкував собі всі гілки влади, фактично створивши якусь напівтоталітарну систему. І власники засобів масової інформації, які, як правило, входять до числа найбагатших людей України, фактично опинилися під владною парасолькою і дуже зацікавлені в тому, аби з владою дружити. Бо від стосунків з владою залежить їхній бізнесовий успіх", - сказав Юрій Луканов в інтерв’ю Бі-Бі-Сі.

Image caption Юрій Луканов дає критичні оцінки

На його думку, хоч окремі медіа і чинять спротив тискові, вперше в історії України здійснена спроба тотального системного контролю над пресою.

Загалом до антирейтингу за 2010 рік увійшло 23 людини. Друге місце журналістська спільнота віддала прем’єр-міністрові Миколі Азарову.

Голова уряду, як пояснили укладачі переліку, потрапив до числа ворогів преси через свою охорону, яка застосовувала силу проти журналістів, а також через свою прес-службу, яка вимагала від видань повного узгодження журналістського матеріалу з прес-секретарем прем'єр-міністра.

Третя позиція - за чиновником Київської міської державної адміністрації Володимиром Стороженком, який у квітні 2010, за словами Юрія Луканова, нагрубив журналістові і викинув мікрофон у смітник.

Цей антирейтинг журналісти укладають вже вп'яте, минулого року його очолили генеральний прокурор Олександр Медведько, депутат парламенту Олександр Ткаченко та тодішній прем`єр Юлія Тимошенко.

В різні роки до числа ворогів преси потрапляли також Юрій Луценко, Леонід Черновецький, Сергій Ківалов, Ринат Ахметов і намісник Києво-Печерської Лаври Владика Павло.

До цьогорічного антирейтингу також увійшли співвласник холдингу "Главред-медіа" Ігор Коломийський, президент Національної телекомпанії України Єгор Бенкендорф, голова СБУ Валерій Хорошковський і міністр освіти, науки, молоді та спорту Дмитро Табачник.

Але, за словами Юрія Луканова, нині влада зустрічає дедалі більший опір з боку журналістської спільноті – представники засобів масової інформації об'єднуються в рухи протии ц ензури та проводять акції протесту:

"Ситуацію може змінити тільки опір суспільства. Існуюча владна система об’єктивно намагається поглинути пресу. Але суспільство, як бачите, все-таки навчилося чинити цьому опір. З допомогою Заходу ми це робимо".

Image caption Ганна Герман радить журналістам шукати друзів

Коментуючи підсумки рейтингу для Радіо "Свобода", радник президента України Ганна Герман зазначила, що українським журналістам варто переорієнтуватися з пошуку ворогів, на пошук друзів:

"Закон про доступ до публічної інформації без підтримки Президента не мав би шансу бути ухвалений у Верховній Раді. Не мав би шансу законопроект про громадське телебачення, який вже зараз повернули з Кабінету міністрів, і робоча група його зараз доопрацьовує, і Президент незабаром подасть його до парламенту. Це дуже суттєві кроки, які свідчать про те, що президент дбає про те, щоб сьогодні в Україні була незалежна преса".

У національної спілки – свої вороги

Паралельно із антирейтингом від Інституту масової інформації та Незалежної медіа-профспілки щороку свою версію найбільших ворогів преси укладає Національна спілка журналістів України.

Оприлюднений днями перелік державних чиновників та власників медіа, що перешкоджали роботі журналістів, очолив депутат від Партії Регіонів Ян Табачник, який у своїй телепередачі висловив образи на адресу представників засобів масової інформації.

Також у цьому переліку місцеві чиновники – здебільшого міські та районні голови, чиї рішення сприяли закриттю комунальної преси, або ж вони чинили інший тиск на редакції.

Окрім того, Національна спілка вважає ворогом преси видавця англомовної газети Kyiv Post Мохаммада Захура – після конфлікту з редактором та колективом видання.

В Україні менше свободи?

Український журналіст Сергій Лещенко у своєму блозі на сайті "Українська правда" написав, що за останні 10 років Україна отримала ще один бренд на світовій арені: окрім Чорнобиля, Шевченка та Кличків це також Гонгадзе.

Image caption Георгієві Гонгадзе в Україні встановили пам'ятник, однак його вбивство досі не розслідуване до кінця

Колумбійський журналіст Гільєрмо Кано, американець Деніел Перл, російська журналістка Анна Політковська та Георгій Гонгадзе – ці прізвища назвав під час церемонії відкриття Всесвітнього дня свободи преси у Вашингтоні Карл Гершман, президент Національного фонду на підтримку демократії - як жертв найрезонансніших вбивств журналістів у всьому світі.

Нещодавно експерти з американської неурядової організації "Freedom House" оприлюднили спеціальний звіт про демократію і права людини в Україні. Після перебування в Україні вони дійшли висновку, що країна скочується в авторитаризм.

Ще раніше "Freedom House" у своєму щорічному рейтингу заніс Україну до переліку частково вільних країн, хоча досі її вважали вільною. В організації констатували, що з приходом до влади Віктора Януковича серед іншого спостерігали погіршення ситуації зі свободою преси.

Окрім того, восени 2010 року міжнародна організація "Репортери без кордонів" у своєму щорічному рейтингу свободи слова понизила Україну на 41 сходинку - до 131 позиції, хоча за рік до того країна посідала 90-те місце.

З приводу невтішних оцінок ситуації в Україні з адміністрації президента лунало обурення - там заявляли про упереджене ставлення до нової влади в Україні, а звинувачення у тискові на пресу назвали безпідставними.

Хоча, сам Віктор Янукович під час лютневого телепроекту "Пряма розмова з країною" заявив, що потрібно реагувати на оцінки Freedom House, "Репортерів без кордонів" та інших міжнародних неурядових організацій, бо, за його словами, це сигнал для органів влади для того, щоб зреагувати на ті недоліки, які є.

Новини на цю ж тему