Кожен екс-чільник пише мемуари про себе

Володмир Яворівський
Image caption Голова Спілки письменників України каже, що всі екс-чільники пишуть мемуари про себе

Голова Спілки письменників України, член фракції БЮТ-Батьківщина Володимир Яворівський сказав Бі-Бі-Сі, що незабаром друком має вийти його художня повість ’’Найдовша ніч президента’’. В ній, за його словами, чітко проглядаються головні герої - образи Юлії Тимошенко, Віктора Ющенка і Віктора Януковича. Хоча в повісті вони мають інші імена.

Пан Яворівський твердить, що він не міг обійти увагою політичні події, які відбулися останнім часом, зокрема, після Майдану, водночас зазначивши, що попиту політична література не має, адже люди зневірилися у політиці, і що майже вся політична література зводиться до мемуарів колишніх чільників, які називають себе рятівниками нації.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

З Володимиром Яворівським розмовляв Олесь Коношевич.

Бі-Бі-Сі: Ви сказали на своєму сайті, що в повісті все вигадано, то чим вона може бути цікава для людей? Адже їм більше подобається впізнаність політиків, реальні звинувачення?

Володимир Яворівський: Я ризикнув показати верхівку влади. Щось було гіперболізовано. Але обійти цей період українців, хоча я і розумів, що це мінне поле, було б гріх. Тому що був колосальний спалах Майдану – один стояв у фуфайці, хтось в дорогій дублянці – але люди повстали. І після цього було колосальне розчарування помайдання. Людина, яка мала захмарний рейтинг і могла з України робити все, що потрібно. Можна було перейменувати всі вулиці і знести пам’ятники минулого, можна було піти на радикальні реформи – це все не було зроблено.

Бі-Бі-Сі: Розкрийте секрет – в чому головний конфлікт між трьома відомими лідерами України?

Володимир Яворівський: Головним конфліктом – один з найголовніших героїв Павло – людина патріотична, вона кохається в українськості, але наступає той момент, коли потрібно щось робити для України. Інколи поклавши себе на вівтар. Так було в Польщі, Чехії – згадайте Бальцеровича, Гавела. Але коли моєму героєві треба було піти на це, виявилося, що він не здатний, заздрісний.

Є інший герой – з ампутованим національним почуттям, він виріс в іншому середовищі, де майже все українське зневажалося. Є загроза, що для нього Україна – це територія, де можна робити бізнес.

Є також героїня – жінка. З думок самого Павла видно що він сумнівається, чи кинути її у відставку. Якщо так, то вона може, мовляв, вийти з опозиції і стати президентом у першому турі.

Бі-Бі-Сі: Чи є в цілому попит на політичну літературу в Україні в умовах, коли людям набридла політика? А авторами стають представники певних політичних угруповань?

Володимир Яворівський: Це вже стало тривіально. Кожен, хто був при владі, або навколо влади, вважає за необхідне написати мемуари, де головний епіцентр всесвіту – це він сам. Такі книжки видали майже всі голови Верховної Ради, президенти, або про них – одописці, хвалебні. Сьогодні на політичну літературу не має попиту. Люди наїлися політикою, вони знають, що політика в Україні неконструктивна, брудна, побудована на грошових мішках.

Бі-Бі-Сі: Ви сказали ще раніше, що рукопис вже отримав попередні схвальні відгуки від представників партії Батьківщина, головою якої є Юлія Тимошенко. Зокрема, від депутата від фракції БЮТ Олени Бондаренко, заступника голови партії Олександра Турчинова… Ви сам представник БЮТ. Чи не означає це, що в повісті можуть бути відображені інтереси певної політичної сили?

Володимир Яворівський: Каверзне, але хороше питання. А кому я мав дати читати? Турчинов – він член Спілки письменників, гарний, модерний, урбаністичний прозаїк. Я дав читати однодумцям… Коли книга вийде, тоді будуть дуже бурхливі дискусії, і я готовий вислухати всі сторони – і опонентів, і прихильників.