NYT: Україна переймає досвід Техасу

У Польщі шукають поклади сланцевого газу Копирайт изображения Getty Images
Image caption Польща, як пише NYT, випереджає Україну на 3 роки у розробці сланцевого газу

Газета New York Times вмістила статтю про перспективи розробки сланцевого газу в Україні, де, як вважають, є 4 потенційні родовища. А тим часом Україна платить за природний газ більше від середньої ціни у США.

Свердлячи на пустищах довкола міста Форт-Ворт у Техасі, пише газета, американські енергетичні компанії продемонстрували, що видобувати сланцевий газ, який колись вважали нічого не вартим, – економічно вигідно.

Тепер, попри застереження природоохоронців про можливе забруднення води у процесі видобутку сланцевого газу, автори технології проштовхують її за кордоном, – пише газета.

"І Україна, яка сидить на величезних запасах сланцевого газу, прагне робити бізнес".

Газета згадує про переговори України з трьома провідними західними компаніями – Exxon Mobil, Chevron і Shell – щодо пошуків і розробки сланцевого газу.

Окрім того, що сланцевим газом України зацікавилися західні компанії, Україна розглядає його як можливість впливу на геополітику, зокрема, через зменшення залежності від Росії і Близького Сходу як постачальників природного газу, – пише NYT .

Три країни – Росія, Іран і Катар – володіють 54% запасів природного газу у світі. Але сланцевий газ є в різних місцях – від Європи до Австралії.

За даними дослідження Міжнародного енергетичного агентства від 2009 року, у світі запаси метану та сланцевого газу, який можна видобувати за новими технологіями, майже не поступаються обсягам традиційного газу.

За оцінками, за допомогою нових технологій можна видобути 380 трильйонів кубометрів газу, а традиційним способом – 404 трильйони кубометрів.

Енергетичне агентство передбачає, що частка газу, видобутого нетрадиційними методами, за 20 років зросте з 12% (2008р.) до 19% (2035р.)

Індустрія сланцевого газу, пише газета, зможе зруйнувати монополію Росії на ціну газу, якщо вона зможе повторити масштаб видобутку сланцевого газу в Форт-Ворті на поясі покладів сланцевого газу в Польщі й Україні, які в деяких випадках пролягають під газопроводом, яким тече газ Газпрому.

Газпром твердить, що середня оптова ціна газу в Європі на початку 2011 року становила 346 доларів за тисячу кубометрів. Для порівняння, в Америці середня ціна газу- 153,30 дол. за тисячу кубометрів.

Україна платить на 30% менше від європейської ціни завдяки знижці в обмін на угоду про розташування російського флоту в Криму. Але це все одно дорожче, ніж газ коштує у США, – пише газета.

Польща на 3 роки випереджає Україну в індустрії сланцевого газу, – пише NYT. Там вже почалася розробка.

Газета цитує Валерія Бережного, головного геолога компанії "Вікоіл ЛТД", що вивчає запаси нетрадиційного газу, який твердить, що Україна має 4 недосліджені родовища сланцевого газу.

Ніхто не вдає, ніби знає, скільки там газу. Але поки енергетичні компанії роблять припущення, вони згадують про поклади під Форт-Вортом у Техасі.

Новини на цю ж тему