Росія може перешкодити Україні

Попри те, що Казахстан є давнім партнером України у військово-технічній співпраці, нині ситуація змінюється, і саме Росія разом з Ізраїлем і Південно-Африканською Республікою може стати головним конкурентом Києва на казахському ринку озброєнь.

Image caption Україна посилює співпрацю з Казахстаном у військовій сфері

Керівник військових програм Центру дослідження армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець сказав Бі-Бі-Сі, що Україна останнім часом постачала до Казахстану авіаційну техніку, зенітно-ракетні комплекси С-300, бронетранспортери, які є відносно конкурентними з точки зору вартості української продукції.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

"Саме бронетехніка, радіолокація – тут є безпосередня конкуренція з Росією. Насамперед це модернізація і ремонт техніки протиповітряної оборони, спільні проекти в галузі бронетехніки, модернізація авіаційних літаків і авіадвигунів. А цей сегмент дуже цікавий для української оборонки".

Водночас, щодо комплексів С-300, то тут Росія може потрапити у суперечливу ситуацію, адже вона не має таких заводів, які б приводили ці комплекси до ладу. Але такі заводи є в Україні. Тому Росія, на думку військового експерта Сергія Згурця, змушена буде звертатися до України для виконання власного контракту.

Аналітики також кажуть, що кілька років тому Київ зіштовхнувся з певними тертями у питанні військової співпраці з Казахстаном, адже військове керівництво тієї країни, яке згодом пішло у відставку, було звинувачене у корупційних схемах, які стосувалися військово-технічної співпраці з Ізраїлем.

Експерти нагадують, що Києву неодноразово закидали у порушенні правил експорту озброєнь, зокрема, у нелегальних поставках зброї за кордон, хоча практично жодного разу це не було доведено на рівні міжнародних організацій і судів.

Іншим аспектом у військових взаєминах України з Казахстаном є те, що Астана є членом Організації колективної безпеки /ОДКБ/, лідируючу роль у якій відіграє Росія. На думку експертів, посилення співпраці з Казахстаном буде одним з елементів наближення України до цієї організації, яка є по суті альтернативою НАТО на пострадянському просторі.

Та й представники влади виступають за посилення такого вектора зовнішньої політики. Екс-міністр оборони, член фракції Партії регіонів Олександр Кузьмук ще раніше заявляв, що співпраця України з ОДКБ має відбуватися на тих же засадах, що і з НАТО, кажучи, зокрема, про необхідність створення об’єднаної системи протиповітряної оборони.

А представники опозиції переконані, що зближення з Організацією колективної безпеки СНД означатиме крок від НАТО і подальше зближення з Росією.

Новини на цю ж тему