Аль-Кайда: від Європи до Філіппін

Організація, створена й очолювана Осамою бін Ладеном, має підпільні підрозділи в десятках країн світу. Нижче подано країни та регіони, в яких діють підпільні організації "Аль-Кайди" або пов'язані з нею угрупування.

Копирайт изображения BBC World Service

Афганістан і Пакистан

"Аль-Кайда" була створена у пакистанському місті Пешавар у 1988 році. Нині населений пуштунськими племенами район у прикордонні між Афганістаном і Пакистаном вважається одним із оплотів "Аль-Кайди". Саме тут, як вважають, містяться табори підготовки бойовиків Талібану й "Аль-Кайди", хоча ЦРУ заявляє, що частина тих таборів знищені ракетними ударами безпілотників.

Співпраця "Аль-Кайди" і Талібану призвела до того, що незадовго до нападів 11 вересня 2001 року в Нью-Йорку і Вашингтоні Осама бін Ладен отримав притулок в Афганістані.

Після вторгнення США до Афганістану бін Ладен покинув ту країну. Його вбили в рейді американського спецназу в травні 2011 в пакистанському Абботтобаді.

Аймана Завахірі, якого вважають другою особою в мережі "Аль-Кайда", востаннє бачили в Афганістані у жовтні 2001 року. Згідно з припущеннями, перед загибеллю бін Ладена він перебував у районі пакистансько-афганського кордону.

У Пакистані діють пов'язані з "Аль-Кайдою" угрупування "Лашкар-і-Джангві" та "Лашкар-і-Тайба", члени яких, імовірно, допомагали керівникам "Аль-Кайди" переховуватися. Саме засновник "Лашкар-і-Тайба" Хафіз Мохаммад Саїд в 1988 році допомагав бін Ладену створювати "Аль-Кайду".

З "Аль-Кайдою" співпрацюють клан Хаґґані та інші угрупування пакистанських талібів, а також Ісламський рух Узбекистану (ІРУ). ІРУ, як і "Аль-Кайда", після вторгнення американців до Афганістану 2001 року, базується у прикордонній зоні Пакистану.

Аравійський півострів

"Аль-Кайда на Аравійському півострові", яка діє на території Саудівської Аравії і Ємену, була сформована у 2009 році, коли угрупування бойовиків обох країн вирішили об'єднатися.

Організація домагається повалення урядів Саудівської Аравії і Ємену, а також ліквідації впливу Заходу в районі Перської затоки.

Саме ця організація, як вважають, намагалася висадити в повітря літак, який здійснював рейс з Амстердама до Детройта у 2009 році.

Раніше бойовики "Аль-Кайди на Аравійському півострові" організували вибухи в житловому комплексі для робітників-іноземців у саудівській столиці Ер-Ріяді 2003 року, коли загинули 34 людини, а також здійснили напад на американський есмінець "Коул" в Аденській затоці у 2000 році. Тоді загинули 17 вояків США.

Східна Африка

"Аль-Кайда" активно оперує у Східній Африці, де у серпні 1998 року організація скоїла напади на посольства США в столиці Кенії Найробі і столиці Танзанії Дар-ес-Саламі.

Напади здійснили бойовики з Єгипту, Судану, Кенії, Танзанії, Коморських островів і Саудівської Аравії. Частина бойовиків пройшли вишкіл у Сомалі, куди вони зрештою і втекли.

Більшу частину південних і центральних районів Сомалі контролює збройне угрупуванння "Аль-Шабааб", яке пов'язане з "Аль-Кайдою" й активно взаємодіє з джихадистами з-за кордону.

Саме це угрупування здійснювало деякі найжорстокіші покарання за законами шаріату: зокрема, каменувало жінку, яку звинуватили в перелюбстві, хоча вона сама наполягала, що була зґвалтована.

В 2009 році загін спецназу США здійснив рейд на території Сомалі, під час якого ліквідував одного з провідних агентів "Аль-Кайди" Салеха Алі Салеха Набхана, якого підозрювали в причетності до нападів на американські просольства в Кенії і Танзанії в 1998 році.

В 2010 році внаслідок нападів бомбістів-смертників в Уганді загинули щонайменше 74 людини. Вибухи були влаштовані нібито задля помсти через те, що Уганда, згідно з мандатом ООН, направила своїх вояків на допомогу урядові Сомалі в боротьбі з угрупуванням "Аль-Шабааб".

Азіатсько-тихоокеанський регіон

Експерти припускають, що принаймні два угрупування, що діють в Індонезії і на Філіппінах, пов'язані з "Аль-Кайдою".

Індонезійська "Джамаа-ісламія" здійснила бомбові напади на нічні клуби острова Балі в 2002 році, внаслідок чого загинули понад 200 людей.

Інші напади того угрупування датовані 1980-ми роками, коли його жертвами були християни і працівники туристичної індустрії Індонезії.

Угрупування "Абу-Саяф" діє в південній частині Філіппін. У його "заліку" - багато викрадень людей задля викупу, але за головну мету воно собі ставить створити незалежну ісламську державу на островах Мінданао і Сулу.

Європа

Присутність "Аль-Кайди" у Європі не вимальовується в якусь чітку структуру. Антитерористичні служби європейських країн вважають, що багато бойовиків-ісламістів у Європі вбачають в "Аль-Кайді" духовного лідера, але безпосередньо їй не підпорядковуються.

Наприкінці квітня в Німеччині за підозрами в плануванні теракту були заарештовані троє вихідців із Марокко. Міністр внутрішніх справ Німеччини заявив, що всіх трьох підозрюють у зв'язках з "Аль-Кайдою".

У вересні 2010 року спецслужби країн ЄС оголосили про викриття масштабної змови "Аль-Кайди", в межах якої організація планувала низку терактів у великих містах Британії, Франції і Німеччини.

В 2007 році влада Бельгії повідомила, що зупинила спробу звільнити з ув'язнення в тій країні члена "Аль-Кайди" з Тунісу. Тоді за підозрами в зв'язках з "Аль-Кайдою" було заарештовано 14 осіб.

"Аль-Кайда" визнала відповідальність за вибухи в приміських поїздах у Мадриді в березні 2004 року, коли загинули майже 200 людей.

Слід "Аль-Кайди" знайшли і в нападах смертників на систему міського транспорту в Лондоні у липні 2005 року, коли загинули 52 особи.

Підрозділ "Аль-Кайди", який, як вважають, здійснив теракти 11 вересня 2001 року, базувалася у Європі - в Гамбурзі. Гамбурзька мечеть, у якій молилися члени цієї організації, була закрита в 2010 році через те, що вона "залишалася осередком екстремізму".

Ірак

"Аль-Кайда в Іраку" була створена в 2004 році, через рік після вторгненя до тієї країни вояків коаліції на чолі зі США. Тоді йорданський бойовик Абу Мусаб Заркаві оголосив про союз із Осамою бін Ладеном.

Іракська філія "Аль-Кайди" відома як "Аль-Кайда в Месопотамії". Організація відповідальна за величезну кількість нападів в Іраку.

Боєздатність "Аль-Кайди" була підірвана в 2006-2007 роках, коли проти неї виступили лідери іракської громади сунітів, а США суттєво розширили військову присутність в тій країні.

Але попри все, "Аль-Кайда в Іраку" надалі активна.

Абу Мусаба Заркаві вбили у червні 2006 року. Лідерство в організації "Аль-Кайда в Іраку" перебрав Абу Хамза Мухаджир, про смерть якого було повідомлено в 2010 році.

Північна Африка

В цьому регіоні "Аль-Кайда" найактивніша в Алжирі, але її вплив сягає по той бік пустелі Сахара - аж до Малі і Нігера, де сталася низка викрадень європейців. Кількох із захоплених заручниками європейців згодом убили.

Уряди Тунісу, Марокко і Мавританії повідомляли про випадки сутичок з ісламістами чи групами, які безпосередньо пов'язані з "Аль-Кайдою".

В 2006 році про союз із мережею "Аль-Кайда" оголосило алжирське угрупування, що має назву "Салафістська група проповіді і джихаду".

Через рік його назву було змінено на "Аль-Кайду в ісламському Магрибі". Очолює угрупування Абу Моссаб Абдельвадуд. Об'єктами його нападів є алжирські вояки і західні компанії, зокрема нафтовики, американські дипломати і співробітники ООН.

А до нападів на приміську залізницю в Мадриді 2004 року, як вважають, причетне пов'язане з "Аль-Кайдою" угрупування з Марокко.