Іноземні фахівці не почують "плівки Мельниченка"

Генпрокуратура України не підтримала прохання адвокатів Кучми долучити іноземних експертів для проведення фоноскопічних експертиз у справі екс-президента.

Копирайт изображения AFP
Image caption Леонід Кучма біля Генпрокуратури

Проти Леоніда Кучми було порушено кримінальну справу за звинуваченнями у причетності до вбивства Георгія Гонгадзе.

Адвокати Кучми назвали таку відмову прокуратури незаконною, сказавши, що слідчий не озвучив мотиви такого кроку і не надав захисту текст відповідної постанови.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Екс-міністр юстиції Микола Оніщук сказав Бі-Бі-Сі, що на нинішньому етапі передчасно вважати таке рішення слідчого Генпрокуратури політичним. Адже, на його думку, з точки зору кримінально-процесуального законодавства слідчий самостійно визначає потребу проведення тієї чи іншої експертизи і коло установ, які можуть це зробити.

Як каже пан Оніщук, лише тоді, коли вичерпаються національні можливості, або ж результати експертиз викликають сумніви, може бути ухвалене рішення про проведення додаткових досліджень, в тому числі і з залученням зарубіжних фахівців.

Між тим голова Ради лабораторій законодавчих ініціатив Ігор Когут сказав Бі-Бі-Сі, що Генпрокуратура має пояснити, чому вона відмовляє у долученні зарубіжних експертів для проведення всебічних досліджень у справі Кучми. З іншого боку, за словами юриста, якщо на цьому наполягає учасник процесу, то у нього мають бути вмотивовані пояснення. Тому, каже пан Когут, він вважає справедливим звернення захисту Кучми з вимогою до прокуратури надати публічності цій інформації.

Ігор Когут також висловив сумнів, що Генпрокуратура буде фінансувати проведення ймовірної експертизи за участю іноземних спеціалістів. Це будуть робити, за його словами, представники екс-президента. А це, мовляв, може викликати недовіру у Генпрокуратури, адже вона не контролюватиме цей процес.

Наприкінці квітня адвокати екс-президента Леоніда Кучми подали клопотання щодо долучення іноземних експертів для проведення 6 фоноскопічних експертиз, посилаючись на те, що здійснені до цього дослідження не дають відповіді на принципові питання.

Експерти нагадують, що інформація про порушення кримінальної справи проти Кучми стала відома ще після зміни керівництва Гепрокуратури, коли керівником відомства став близький до Януковича Віктор Пшонка.

Лідер опозиційної партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко тоді заявила, що справа проти Кучми – це "гра у справедливого Януковича," яка ніколи нічим не закінчиться.