Рейд проти бін Ладена: США "могли застосувати силу"

Президент США Барак Обама наполіг, аби команда, яка вистежила Осаму бін Ладена, була достатньо великою, щоб вирватися з країни силоміць, у разі протидії з боку пакистанських сил, повідомляє New York Times.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Бін Ладен, за повідомленнями, роками жив непоміченим у сховку в Абботтабаді

За словами неназваних представників армії і державного апарату, процитованих виданням, чисельність американської штурмової команди було збільшено перед операцією.

Пакистан розпочав розслідування того, як бін Ладену вдалося жити непоміченим на території їхньої країни.

Однак відносини зі США стали набагато напруженішими після того рейду.

Президент США Барак Обама раніше закликав Пакистан розслідувати, яким чином лідер "Аль-Кайди" міг жити непоміченим у гарнізонному місті Абботтабад, і з’ясувати чи хто-небудь з представників влади знав про його місцезнаходження.

Втім, у своїй заяві перед парламентом про початок розслідування прем’єр-міністр Пакистану Юсуф Раза Гілані наполягав, що звинувачення на адресу Пакистану в пособництві та некомпетентності "абсурдні".

Він також додав, що операція США була "порушенням сувернітету".

На думку кореспондентів, попри те, що завжди існували питання щодо бажання Пакистану нейтралізувати Талібан і певні елементи "Аль-Кайди", рейд 2-то травня – це перший чіткий доказ того, що американці втрачають надію на те, що Пакистан насправді це зробить.

"Зустрічний вогонь"

Однак найостанніші деталі операції дають уявленя про те, наскільки США були підготовані до того, аби захопити і вбити лідера "Аль-Кайди":

"За інструкціями, вони мали уникати, якщо це можливо, будь-якої конфронтації. Однак якби їм довелось відкрити зворотній вогонь аби вибратися звідти, їм було дозволено це зробити", цитує New York Times слова високопосадового представника адміністрації Обами.

За початковим планом, на афганському боці кордону мали перебувати два гелікоптери, аби у разі потреби їх могли покликати на допомогу. Вони мали б перебувати у дев’яноста хвилинах польоту до місця укриття бін Ладена.

Втім, повідомляє видання, за 10 днів до рейду президент Обама переглянув план операції, і було вирішено надіслати ще два гелікоптери з додатковими військами – услід за літаком з штурмовою командою.

"Враховуючи наші складні взаємини з Пакистаном, президент не хотів нічого лишати на волю випадку," - цитує New York Times неназване джерело з адміністрації Обами. - Він хотів у разі потреби мати додаткові сили".

Слідчі очікують

Американським військовим було надано вказівку уникати зіткнення з пакистанськими силами, і у разі, якби конфронтація видавалася неминучою, влада США планувала закликати пакистанських колег упередити сутичку, сказав представник адміністрації.

Однак обсяг військових сил США було збільшено, коли президент висловив застереження щодо недостатності військ для захисту наземних сили, повідомляє газета.

Кореспонденти кажуть, що Пакистан відіграє ключову роль у війні, яку ведуть США в Афганістані, тож завеликий публічний тиск на Пакистан може поставити під загросу взаємини двох країн.

Тим часом, попри загострення цих відносин, прем’єр-міністр Пакистану у своїй промові до парламенту в понеділок також наголосив, що Вашингтон лишається ключовим союзником Ісламабада.

Новини на цю ж тему