Вчені: малоосвічені старіють швидше

Менш освічені люди схильні старіти швидше, свідчить дослідження, у якому взяло участь 400 чоловіків і жінок.

Копирайт изображения SPL
Image caption Х-хромосома: червоним виділено теломери, що уповільнюють старіння.

Дані ДНК продемонстрували, що клітинне старіння відбувається швидше у дорослих людей без вищої освіти у порівнянні з тими, хто її має.

Про зв'язок між здоров’ям і соціально-економічним статусом відомо давно. Люди з бідних сімей, порівняно із заможнішими, як правило, більше курять, менше займаються спортом і мають гірший доступ до якісної медицини.

Однак нове дослідження припускає, що освіта може мати більш визначальне значення для тривалого здоров'я людини, аніж її поточні прибутки чи соціальний статус.

Науковці твердять, що освіченість допомагає людям ухвалювати кращі рішення, які позначаються на їхньому довгостроковому здоров’ї.

На думку вчених, люди з високою кваліфікацією, окрім іншого, краще дають собі раду зі стресами.

У ході дослідження науковці взяли кров у понад 400 чоловіків і жінок віком від 53 до 75 років і виміряли довжину ділянок ДНК, які містяться на кінцях хромосом.

Ці ділянки, що називаються "теломери", накривають хромосоми, захищаючи їх від пошкодження. Коротші теломери, як вважають, свідчать про більш швидке старіння.

Виявилося, що люди з нижчим рівнем освіти мають коротші теломери, а це означає, що вони можуть старіти швидше.

Науковці також виявили, що довжина теломерів не залежить, як вважали раніше, від соціального чи економічного статусу людини, досягнутих у пізнішому віці.

Дослідження проводилося переважно в Університетському коледжі Лондона у співпраці з Університетом Вельсу та Каліфорнійським університетом.