Засуджений Дем'янюк виходить з в'язниці

Іван Дем'янюк у залі суду 12 травня Копирайт изображения Getty Images
Image caption 91-річний Іван Дем'янюк не виявив жодної реакції на вирок суду

Суд у Мюнхені визнав Івана (Джона) Дем’янюка винним у співучасті в убивстві десятків тисяч євреїв у концентраційному таборі "Собібор", засудивши його до 5-ти років ув’язнення. Але пізніше тимчасово звільнив 91-річного чоловіка, вказавши, серед іншого, на його похилий вік.

Народженого в Україні Івана Дем’янюка визнали винним у тому, що він був охоронцем у таборі "Собібор" в окупованій нацистами Польщі, і у такий спосіб став співучасником убивств щонайменше 28 тисяч людей.

Це вперше в німецькому суді було використано такий юридичний аргумент.

Суддя заявив, що "суд переконаний, що підсудний… служив охоронцем у таборі "Собібор" з 27 березня до середини вересня 1943 року. Як охоронець, він взяв участь у вбивстві щонайменше 28 тисяч людей".

Корніліус Нестлер, адвокат родин жертв "Собібору", сказав, що немає сумнівів у доказах проти пана Дем’янюка:

"Він був частиною вбивчої машини, і він - співучасник убивств. Немає жодних сумнівів щодо доказів, і родичі вважають, що необхідно, аби всі, хто брали участь у вбивствах їхніх родин, постали перед відповідальністю до кінця їхнього життя".

Як каже кореспондент Бі-Бі-Сі, родичі жертв "Собібору" були задоволені вироком, хоче для декого з них це було головною метою. Вони хотіли, аби суд в німецькому місті, де було засновано нацистську партію, вислухав подробиці про механізм масових убивств у таборах смерті.

Дем’янюк вислухав вирок суду, сидячи в інвалідному візку, але не виявив жодної реакції.

Адвокати Дем’янюка кажуть, що будуть оскаржувати вирок.

Івана (Джона) Дем’янюка видали до Німеччини зі США 2009 року.

91-річний пан Дем’янюк заперечує обвинувачення і каже, що його силоміць депортували до Німеччини під час війни.

На суді у четвер пан Дем’янюк відмовився від заключного слова.

Суд також відкинув вимогу адвокатів про те, що має бути подано більше доказів на процесі, який тривав майже півтора роки.

Читати: Дем'янюк - особа без громадянства

Головний доказ - посвідчення

Копирайт изображения AP
Image caption Підсудний твердив, що посвідчення - підробка

Прокуратура базувала свої обвинувачення на посвідченні, згідно з яким пан Дем’янюк належав до підрозділу СС "Травники", члени якого працювали в таборах охоронцями.

Свідків, які б бачили пана Дем’янюка у таборі в ролі охоронця, немає.

Адвокати підсудного твердили, що посвідчення було підробкою КҐБ. Але фахівці на процесі визнали посвідчення справжнім.

У таборі "Собібор" в окупованій Польщі 1943 року було вбито 27900 євреїв. А загалом в "Собіборі" було вбито 250 тисяч людей.

Адвокат вимагав виправдати пана Дем’янюка, який увесь процес просидів в кутку зали в інвалідному візку в темних окулярах або лежав у ліжку.

За словами кореспондента Бі-Бі-Сі, він ніяк не реагував на те, що відбувалося в залі суду.

Іван Дем’янюк, який народився в Україні, 1951 року виїхав до США, де працював на автомобільному заводі в Огайо. Він отримав американське громадянство, якого його згодом позбавили.

Пан Дем’янюк провів 8 років під вартою в Ізраїлі у 80-х роках.

20 років тому його було засуджено до смерті в Ізраїлі за злочини в таборі "Треблінка", але той вирок було скасовано після того, як з’явилися нові докази, які підтвердили причетність до злочинів іншої людини.