Нестерпний біль українців - HRW

У звіті, оприлюдненому правозахисною організацією Human Rights Watch, йдеться, що кожного року десятки тисяч пацієнтів в Україні, які хворі на рак на пізніх стадіях, страждають без потреби від сильного болю.

Копирайт изображения SPL
Image caption Ефективне знеболювальне недоступне

Human Rights Watch називає причиною цього неможливість отримати ефективні, безпечні та недорогі знеболювальні засоби.

Біль хворих

У 93-сторінковому звіті правозахисники подають опис українських законів, які унеможливлюють отримання хворими на рак, які живуть у селах, найнеобхідніших знеболювальних засобів.

Водночас у містах хворим дають замало ліків і тому вони лише частково полегшують біль.

Звіт, як повідомляє Human Rights Watch, створено на основі глибинних інтерв'ю з 20 пацієнтами, 35 медичними працівниками та кількома чиновниками зі структур наркоконтролю та охорони здоров'я. Правозахисники також проаналізували закони та нормативно-правові акти, які регулюють цю сферу.

Організація проводила підрахунки, виходячи з даних про смертність від раку і дійшла висновку, що в Україні принаймні 80 000 хворих на рак страждають від сильного болю. Також, за звітом, багато інших пацієнтів, у тому числі ті, що живуть з ВІЛ, туберкульозом або мають інші хвороби, можуть відчувати гострий чи хронічний сильний біль.

Пацієнт Костянтин Зварич, описуючи біль, який він відчував, сказав інтерв'юєрам: "Біль був таким сильним, що мені здавалося, що усе тіло зараз розломиться. Ми викликали швидку кожні дві чи три години, тому що я вже не міг терпіти це."

Перешкоди лікам

Звіт визначає три головних перешкоди на шляху до запровадження належного знеболення в Україні.

Image caption Знеболювальне чи наркотик?

Насамперед, це відсутність перорального, тобто такого, який ковтають, морфіну. Всесвітня організація охорони здоров'я вважає його одним з найнеобхідніших препаратів. Проте в Україні він не доступний для пацієнтів.

Другою причиною правозахисники вважають наявний порядок обігу наркотичних засобів. Звіт відзначає, що, намагаючись зупинити нелегальний обіг наркотиків, Україна запровадила одні з найбільш суворих процедур контролю обігу наркотичних засобів у світі. Водночас, в Україні не приділяють належної уваги потребі доступу до наркотичних засобів на медичних підставах.

Зрештою, Human Rights Watch відзначає, що навчання медиків не є достатнім у сфері сучасних медичних практик знеболення.

"Не існує підстав чому люди повинні проживати свої останні місяці життя у муках. Сильний біль не є невідворотнім", - говорить Дідерік Ломан, старший дослідник з питань охорони здоров’я Human Rights Watch.

Новини на цю ж тему