МВФ: без пенсій і тарифів кредиту не буде

Аби отримати чергову порцію кредиту від МВФ, Київ має розпочати пенсійну реформу та підвищити тарифи на газ для населення - заявив керівник представництва фонду в Україні Макс Альєр.

Image caption Виглядає, грошей від МВФ не варто чекати і у травні

"У липні та грудні минулого року ми вже надали два транші. Зараз ведемо переговори про третій транш. Проте ми мусимо побачити певні кроки з боку українського уряду," - заявив пан Альєр під час Українського інвестиційного форуму у Лондоні.

Пан Альєр також деталізував вимоги, що їх висуває МВФ Києву для надання третього траншу кредиту:

"По-перше, це пенсійна реформа та приведення її у відповідність із тими вимогами, що були виписані у Меморандумі (про співпрацю). Друге - це корегування тарифів на газ та опалення," - заявив Макс Альєр, нагадавши, що фонд пішов на деякі поступки у питанні підвищення комунальних тарифів, зокрема, і щодо їх повільнішого підвищення та знаходження інших компенсаторів, які б дозволили скоротити дефіцит Нафтогазу, який, у свою чергу, фінансується із держанвого бюджету та впливає на загальні показники української економіки.

У липні минулого року МВФ погодив програму фінансової допомоги Україні на загальну суму у понад 15 мільярдів доларів, які Київ мав би отримати до 2012 року. Це мало б стати однією із наймасштабніших програм фінансової допомоги МВФ для подолання кризи в одній країні - більшу позику від МВФ отримала після кризи лише Греція. Співставними за важливістю також можуть вважатися позики, надані МВФ спільно із ЄС Ірландії та Португалії.

На сьогодні Київ отримав близько 3.5 мільярдів доларів. У березні українському уряду не вдалося отримати третій транш кредиту, оскільки дві умови його надання - впровадження пенсійної реформи, включно із підвищенням пенсійного віку для жінок, та підвищення тарифів на газ для населення, не були виконані. Обидва питання викликають надзвичайно запеклі суперечки в українському суспільстві. Із намаганнями запровадити ці зміни оглядачі пояснюють і різке падіння рейтингів президента та уряду.

Треба чи не треба кредит?

Загалом, згідно із бюджетом на 2011 рік, Київ очікував отримати від МВФ чотири транші позики на загальну суму у 6 тисяч доларів.

Коментуючи відтермінування надання Україні третього траншу кредиту у березні, прем’єр-міністр України Микола Азаров заявив, що, в принципі, Київ вже може обійтися і без зовнішніх позик, адже, за його словами, українська економіка вже почала відновлюватися після кризи.

Проте віце-прем’єр та міністр соціальної політики Сергій Тигипко вважає, що українському урядові буде досить важко втримати економічну стабільність в країні без фінансової підтримки МВФ:

"За нинішніх умов високої глобальної нестабільності і в політиці, і в цінах, це було б дуже ризикованим для України - залишитися без підтримки МВФ".

Найближчим часом, як повідомив український прем’єр Микола Азаров, урядова делегація відбуде до Вашингтона, аби обговорити умови і терміни подальшої співпраці з МВФ.

Чергові "розходження" у позиціях Києва та МВФ відбуваються на тлі масштабного скандалу, повязаного із звинуваченнями голови фонду, Домініка Стросс-Кана у сексуальних домаганнях. Подробиці тут

Утім, офіційний представник Єврокомісії Амадеу Альтафадж заявив, що скандал довкола арешту керівника МВФ не вплине на кредитні програми фонду для Греції, Ірландії та Португалії.

"Я хочу запевнити громадську думку, учасників ринку та пресу, що це є абсолютно виключеним: усі ухвалені рішення виконуються і не підлягають жодним корективам".