Серцеві хвороби - пошесть не лише сучасності

Мумія Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Принцеса Армоза Мерет Ах-Мун дожила до 40 років і вважалася довгожителькою

Єгипетська принцеса, яка жила 3500 років тому, стала найдревнішою з досі знаних осіб, які страждали від серцево-судинних захворювань.

Кардіологи, які досліджували її муміфіковані останки, дійшли висновку, що принцесі потрібно було б робити операцію з шунтування серця, якби вона жила в сучасні часи.

Принцеса Армоза Мерет Ах-Мун походила із заможної єгипетської родини і жила на місці сучасного Луксору приблизно у 1580 році до нашої ери.

Її дієта була значно здоровішою ніж наша. Як припускають, вона споживала багато фруктів, овочів і виловленої в Нілі риби.

До того ж, спосіб її життя скоріше за все був активним.

Американські кардіологи разом зі своїми єгипетськими колегами досліджували 52 мумії в Національному музеї Каїра, поміж яких була мумія принцеси.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Кардіологи робили муміям МРТ

Сучасні технології сканування виявили, що її судини й артерії, що ведуть до серця, мозку, шлунку й ніг, були дуже забиті.

Лікарі не знають причину смерті принцеси, однак знають, що на момент смерті їй було за 40. У ті часи дожити до такого віку вважалося великим досягненням.

Доктор Грегорі Томас із Каліфорнійського університету розповів, що ця робота стала справжнім привілеєм: "Це було дивовижно мати змогу ходити по музею і визначати, яку з мумій нам хочеться просканувати. "Давайте проскануємо оцю людину", - говорили ми, і єгипетська команда розкривала саркофаг і виймала мумію, щоб ми могли встановити, від чого та людина потерпала 3000 років тому."

Подальші експедиції до Каїра тимчасово скасовано через нестабільність у Єгипті.

Науковці кажуть, що стародавня принцеса допомогла їм встановити, що серцеві хвороби були поширені задовго до того, як людство почало пов'язувати їх із сучасним стилем життя.