Кримські татари хочуть міжнародний форум

Мітинг у центрі Сімферополя
Image caption Мітинг на площі у Сімферополі

У Криму близько 25 тисяч кримських татар зібрались на центральному майдані Сімферополя, щоб ушанувати пам'ять жертв сталінської депортації 1944-го року.

Люди тримали в руках транспаранти з вимогами повернути їхнє майно, втрачене після депортації, і відновити кримськотатарську національну автономію.

На мітингу ухвалили резолюцію, де міститься звернення до президента, Верховної Ради, ООН, ОБСЄ, ЄС та Ради Європи визначитися у найближчий час про дату й місце проведення міжнародного форуму з питань відновлення прав кримськотатарського народу.

"Ми намагаємось донести нашу головну ініціативу вже рік. Нам необхідно організувати міжнародний форум. Це необхідно зробити зараз, бо вже стає очевидним, що Україна не може вирішити проблеми кримськотатарського народу самостійно", - твердить перший перший заступник голови Меджлісу Рефат Чубаров.

Антиросійські настрої у Криму

Image caption Напередодні відбулась акція "Запали вогник у своєму серці". Учасники виклали свічками річницю депортації кримських татар

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявляє, що Росія фінансує діяльність об`єднань кримських татар, які виступають проти Меджлісу. Він також твердить, що Служба безпеки України не захищає інтереси кримськотатарського народу у цьому випадку.

"Ще однією негативною для нашого народу подією стала ліквідація слідчої групи СБУ з розслідування злочинів радянського режиму проти кримських татарів, на чому наполягала сусідня з нами країна", - сказав голова Меджлісу.

Мустафа Джемілєв також твердить про зменшення кількості кримських татар у системі влади, посилення тиску на кримськотатарський бізнес та різке скорочення бюджетного фінансування програм з рішення соціальних проблем репатріантів.

"З держбюджету на ці цілі передбачено лише 23 мільйона гривень – це у 6 разів менше від того, що має бути згідно з розробленою програмою", - розповідає голова Меджлісу.

Реакція влади

Голова Ради міністрів Криму Василь Джарти, виступаючи на мітингу, засудив сталінські репресії та пообіцяв, що влада допомагатиме вирішувати проблеми репатріантів.

Він пообіцяв фінансування програм підтримки депортованих, щоб, як він висловився, "кримськотатарський народ жив, а не виживав".

Президент Віктор Янукович визнав, що етнонаціональна політика України ще потребує розвитку.

"Попереду ще багато роботи. Слід удосконалювати засади державної етнонаціональної політики, утверджувати міжкультурний діалог та толерантність у суспільному житті, активізувати вирішення проблем, пов'язаних з облаштуванням на батьківській землі депортованих та їх нащадків", - заявив президент у зверненні, опублікованому на його сайті.

Новини на цю ж тему