У лауреата Букера - українське коріння

Американський письменник, нащадок євреїв-вихідців з України, Філіп Рот оголошений переможцем четвертої Міжнародної Букерівської премії (Мan Booker International Prize).

Image caption Філіпа Рота називають одним з найбільш плідних і суперечливих письменників у світі

Премію і грошову винагороду у розмірі 60 тисяч фунтів (близько 90 тисяч доларів) йому вручили за "досягнення у галузі художньої літератури на світовій арені", сказали організатори.

"Це велика честь і я дуже радий отримати її", - сказав 78-річний Філіп Рот.

Вихідці з Галичини

Філіп Рот народився у Нью Джерсі 1933 року. Його батьки належать до першого покоління американців, і є нащадками євреїв, що походили з Галичини.

За словами самого Рота, сім'я його батька походить з маленького галицького містечка, а сім'я матері - з Київської області.

"Батьки моєї матері приїхали звідкись із Київської області" - розповідав письменник в одному зі своїх інтерв'ю.

Філіп Рот став відомим наприкінці 1950-х - початку 1960-х років. Його контроверсійний роман "Випадок Портного" (Portnoy's Complaint) привернув до нього всесвітню увагу через виразне зображення сексуальності.

Американський журнал Time включив цей твір до списку найкращих романів ХХ століття.

Молоді євреї, відчужені від своєї культури і сімей, - серед його типових персонажів.

За книгою Рота "Людське тавро" (The Human Stain), що вийшла 2000 року, було знято фільм з Ентоні Гопкінсом і Ніколь Кідман у головних ролях.

Книжки, що стимулюють і провокують

"Одне з моїх особливих задоволень як письменника - це те, що мої книжки читають в усьому світі, попри труднощі перекладу", - сказав Філіп Рот, дякуючи журі за присудження премії.

Журі очолював письменник і продавець академічних та рідкісних видань доктор Рік Гекоскі.

"Понад 50 років книжки Філіпа Рота стимулюють, провокують і розважають величезну аудиторію, яка досі розширюється", - сказав він.

"Його уява не лише змінила наше розуміння єврейської ідентичності, вона також реанімувала художню літературу, і не лише американську".

Міжнародну Букерівську премію, яку вручають кожні два роки, раніше отримували албанський прозаїк Ісмаїл Кадаре у 2005 році, нігерійський письменник Чінуа Ачебе 2007-го і канадська письменниця Еліс Мунро 2009-го року.