Світовий банк прогнозує кінець ери долара

У новому звіті, присвяченому тенденціям розвитку світової економіки на найближчі роки, експерти Світового банку пишуть, що після 2025 року світ буде не тільки багатополярним, але й багатовалютним.

Image caption Китайський юань, або "женьміньбі-народні гроші" із портретом комуністичного лідера Мао Цзедуна - одна із світових валют майбутнього?

Financial Times трактує такі прогнози експертів СБ у тому сенсі, що вже за 15 років гегемонії американського долара на світових валютних ринках буде покладено край, і він матиме таку саму вагу, як євро та юань, а світовий валютний ринок працюватиме на основі "мультивалютної" монетарної системи.

Головним чином такі зміни пояснюються тим, що у наступне десятиліття економіки країн, що розвиваються, зростатимуть значно вищими темпами, аніж економіки розвинених країн, - 4.7% та 2.3% відповідно, згідно із розрахунками експертів Світового банку.

"Баланс світового розвитку та інвестицій посунеться у бік країн, що розвиваються та "нових економік", - каже головний автор Мансура Дайламі, який особливо виділив 6 країн: Бразилію, Китай, Індія, Індонезія, росія та Південна Корея, на які припадатиме до половини всього зростання світової економіки.

У звіті також йдеться про те, що Китай вже почав "інтернаціоналізацію" юаня, заохочуючи використання китайської валюти для здійснення розрахунків у зовнішній торгівлі.

Утім, найпотужнішим конкурентом долара у боротьбі за світову гегемонію впродовж наступних 15 років буде, все ж таки, євро. Проте із одним "але".

"Статус євро може зміцнюватися тільки за умови, що євро успішно полодає проблему із кризою бюджетних боргів у кількох країнах-членах єврозони, а також фіскальні проблеми деяких країн Євросоюзу, які вирішуються за рахунок надання їм масштабної фінансової допомоги", - йдеться у доповіді Світового банку.

Нині від 40 до 60% фінансових операцій у світі обчислювалися у американських доларах. Понад 50 років долар був головною одиницею національних валютних резервів, а зараз на нього припадає до двох третин валютних запасів.