Експерт: В Україні домінує 5 промислових груп

СКМ - одна з провідних промислових груп Копирайт изображения Other
Image caption Експерт каже, що в Україні домінує 5 промислових груп

Відомий міжнародний економіст Андерс Аслунд зауважив на скрутному становищі малого бізнесу в Україні і скритикував домінування п'яти промислових груп, які "мають тісний зв'язок з урядом" і "їм дозволено все".

На думку економіста, темпи економічного зростання в Україні можуть бути двічі вищими, ніж вони є зараз.

Ростислав Хотин розмовляв зі співробітником Інституту міжнародної економіки Петерсона у Вашингтоні, колишнім радником урядів України та Росії Андерсом Аслундом у кулуарах Українського інвестиційного саміту в Лондоні.

Про газ і пенсії

Копирайт изображения iie.com
Image caption Андерс Аслунд: економічне зростання може бути вдвічі вище

Бі-Бі-Сі: Що не було досягнуто від червня минулого року, коли нова українська влада почала проводити реформи?

А. Аслунд: Є кілька великих реформ, яких нагально потребує Україна. Першою є газова реформа. Немає сенсу субсидувати імпортований з Росії газ.

Другою є пенсійна реформа - Україна не може собі дозволити мати пенсійне навантаження вдвічі більше аніж решта Європи. Третьою реформою є масова дерегуляція для малого бізнесу, щоб вся країна почала функціонувати.

Бі-Бі-Сі: Щодо газу, то багато хто думає, що з такими високими цінами на газ населення навряд чи відчує позитивні плоди реформ, та й великим індустріальним гігантам важко даються високі ціни на газ, що робить їхню продукцію дорожчою...

А. Аслунд: Я гадаю, що тут якийсь нонсенс. Українська газова ціна становить 16% вартості імпортованого російського газу. Тим чи іншим чином цей газ іде не до приватних споживачів, а до великої індустрії. У перерахунку на душу населення українське газоспоживання у чотири рази вище порівняно з Польщею!

Це говорить про неймовірне викидання грошей на вітер. До того ж Україна платить зависоку ціну за імпортований російський газ. Але, інша річ, що все ж таки імпорт російського газу не повинен субсидуватися.

Монополізм - головне гальмо

Бі-Бі-Сі: В своєму виступі на Українському інвестиційному саміті в Лондоні ви сказали, що в 2011 році в Україні реформи взагалі не проводилися. Ви навіть вжили слово "саботаж"...

А. Аслунд: Темпи економічного зростання в Україні можуть бути двічі вищими, аніж це є зараз. Ми ж бачимо, що в Україні спостерігається домінування п'ятьох великих промислових груп, які мають тісний зв'язок з урядом. Їм дозволено все, а от малим підприємцям живеться сутужно. Ці п'ять груп отримують все, що забажають. Вони намагаються монополізувати торгівлю сільськогосподарською продукцією, хочуть зламати агровиробництво. От це я і називаю "саботажем."

Бі-Бі-Сі: Але чи зацікавлені ці великі кити в приходу на ринок західних інвесторів? Чи багато простору залишається для іноземного капіталу в Україні?

А. Аслунд: Місце є. Але є ряд галузей, які не дуже страждають: банки, торгівля чи виробництво середніх масштабів. Але низка галузей перебувають під тотальним контролем з боку цих великих груп - сталеливарна галузь, видобувна, хімічна промисловість, енергетика. Це найбільш яскраві приклади такого домінування.

Україна та Росія

Бі-Бі-Сі: Щодо економічного зростання - нинішнє зростання ВВП на чотири відсотки - це гарний темп для України?

А. Аслунд: Україна колись була багатшою за Росію в перерахунку ВВП на душу населення в часи СРСР. Нині ж український ВВП на душу населення становить менше третини від російського. Після падіння комунізму Україна почала відставати - головно тому, що вона розпочала економічні реформи набагато пізніше Росії. Україна має наздогнати Росію, але останнє десятиліття ми не спостерігали цього процесу - Україна значно відстає.

Бі-Бі-Сі: До кінця року Україна планує утворити зону вільної торгівлі з Європейським Союзом. Чи покладе це край спробам Росії залучити Україну до Митного союзу?

А. Аслунд: Головна мета російської політики щодо України - це зробити все, аби у майбутньому українською територію не було транзиту ані нафти, ані газу. Тому Митний союз зовсім не цікавть президента Януковича. Його команда твердо виступає проти членства України в тому союзі. Отже це питання тепер вже Європейського Союзу, аби інтеграція України була успішною у європейські структури, і щоб Україна мала зону вільної торгівлі з Європою.

Бі-Бі-Сі: В цьому сенсі вже саме створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС чи є воно само по собі своєрідним геополітичним вибором?

А. Аслунд: Україна рухається до Європи. Росія нічим не може привабити Україну.

Новини на цю ж тему