Складні переговори Обами і Нетаньяху

Президент Обама Копирайт изображения AP
Image caption Президент Обама вважає, що Ізраїль має повернутись до своїх кордонів 1967 року

Президент США Барак Обама зустрінеться з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньяху у Вашингтоні після їхніх заяв, що показали кардинальні розбіжності щодо врегулювання ситуації на Близькому Сході.

У четвер Барак Обама виступив з програмною промовою про зовнішню політику США на Близькому Сході. Американський президент заявив, що мирні переговори повинні виходити із необхідності створити життєздатну палестинську державу, яка була б захищена від нападів Ізраїлю.

"США вважають, що в результаті переговорів повинно бути утворено дві держави і встановлені постійні кордони Палестини з Ізраїлем, Єгиптом та Йорданією, а також постійний кордон між Ізраїлем та Палестиною", - сказав Барак Обама.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Барак Обама у своїй промові закликав Ізраїль поступитися

"Кордон між Ізраїлем та Палестиною повинен проходити по лінії 1967 року із взаємно узгодженим обміном (територіями) – таким чином, щоб встановити безпечний кордон, який би визнавали обидві держави", - зазначив пан Обама.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху відкинув заяви президента США Барака Обами про те, що палестинська держава повинна бути утворена в кордонах, що виникли у 1967 році.

Виступаючи зі своєю програмною промовою у Державному департаменті пан Обама заявив, що "взаємно узгоджений обмін" допоможе створити "життєздатну Палестину і безпечний Ізраїль".

За словами Нетаньяху, кордони, які існували до війни 1967 року на Близькому Сході, неможливі з точки зору оборони.

Приблизно 300 тисяч ізраїльтян живуть в поселеннях, які розташовані на території Східного берега річки Йордан, яка не входить у міжнародно визнані кордони Ізраїлю.

З точки зору міжнародного законодавства, ці поселення були побудовані незаконно, однак Ізраїль оскаржує цю норму.

Ізраїль нагадав про обіцянки Обами

В заяві, яку у відповідь поширила канцелярія Нетаньяху, сказано, що ізраїльський прем’єр вітає "мирні устремління Обами", однак для надійного та тривалого миру "життєздатність палестинської держави не повинна бути утворена так, аби шкодити життєздатності єдиної єврейської держави".

У заяві Обаму закликають підтвердити обіцянки, які давалися Ізраїлю у 2004 році тоді ще майбутнім президентом США.

"Серед іншого, було обіцяно, що Ізраїлю не доведеться повертатися до кордонів 1967 року, які неможливо захистити і які залишать значну частину ізраїльського населення Самарії в Іудеї за прикордонною лінією", - йдеться у документі.

"Також було обіцяно, що благополуччя Ізраїлю як єврейської держави буде забезпечено тим, що палестинські біженці будуть розселені на території палестинської держави. А не на території Ізраїлю", - сказано у заяві.

Від Ізраїлю очікують поступок

За словами кореспондента Бі-Бі-Сі в Єрусалимі Уайра Девіса, доки Нетаньяху тепло приймають у США, на нього посилюється тиск міжнародної спільноти, оскільки після підписання угоди між палестинськими угрупованнями ХАМАС та ФАТХ на його адресу дедалі частіше лунають заклики не перешкоджати утворенню палестинської держави.

Крім того, аргументи Ізраїлю, який позиціонує себе як єдина демократична держава в регіоні, дещо застаріли у зв'язку з протестами, що відбулися у низці арабських країн.

В результаті масових акцій протесту у січні був повалений президент Тунісу Зін Ібідін Бен Алі, слідом за ним у відставку пішов президент Єгипту Хосні Мубарак, а лівійська опозиція досі добивається відставки полковника Каддафі.

Протести тривають також у Бахрейні, Ємені та Сирії.