Капітали "втікають" з Росії

Тоді, як пришвидшення відтоку грошей із країни визнають і у Банку Росії, оглядачі сперечаються щодо причин: дорога нафта чи наближення виборів.

Image caption Інвестори намагаються швидше перетворити нафторублі на нафтодолари чи просто спантеличені тим, хто із пари Мєдвєдєв-Путін буде наступним російським президентом?

Згідно із офіційними даними російського Центрального банку, за перші 4 місяці цього року чистий відтік капіталу із Росії склав 29 мільярдів доларів.

За весь попередній рік цей показник склав 38.3 мільярдів, при цьому левова частка цієї суми була виведена в останньому кварталі 2010 року.

Оглядачі, що спостерігають за стрімким відтоком грошей із Росії, також наводять ще одну цифру для порівняння – у кризовому 2009 році із Росії “втекли” майже 60 мільярдів доларів. Статистичну картинку доповнює і дані за останній тиждень, впродовж якого відтік капіталу із Росії склав 353 мільйони доларів.

Третя біда Росії: нафта

У березні, коли тенденція до прискореного виведення капіталу з Росії вже стала очевидною, адже чистий відтік капіталу за перші 3 місяці року склав 21,3 мільярда доларів проти 14,7 мільярда за той самий період 2010 року, перший заступник голови російського Центробанку Олексій Улюкаєв заявляв, що це пов’язано зі зростанням цін на нафту. Мовляв, чим більше Росія отримує від експорту енергоносіїв, тим менше валюти із цих надлишкових доходів Центробанк здатен “абсорбувати”, а відтак, інвестори виводять надлишки за кордон.

Таким чином, представник Центробанку фактично визнав, що ані російські, ані іноземні інвестори не хочуть тримати свої доходи у рублях і тому шукають більш надійні способи збереження доходів.

Через бюрократичні бар’єри та корупцію у рейтингу інвестиційної привабливості минулого року Росія посіла 104 місце.

Фактор виборів

А от російський міністр фінансів Олексій Кудрін висловив іншу думку, - мовляв, інвестори виводять капітали через наближення президентських виборів в країні, чи, радше, через непередбачуваність їх результатів.

“Багато хто вважає, що “кудрінські інвестори” – це російські чиновники і бізнесмени, які виводять гроші із країни на той випадок, коли під час політичних перестановок вони “випадуть із обойми”. Відтік, схоже, настільки великий, що його вже не сховаєш ані за високими цінами на нафту, ані за рахунок капіталів, залучених за рахунок високої облікової ставки Банку Росії”, - писало з приводу пояснень російського міністра фінансів американське бізнесове видання The Wall Street Journal.

Виглядає, що незвичний для росіян фактор “невизначеності” результатів президентських виборів діятиме і далі. Російські оглядачі вже обговорюють можливі наслідки цього – від подальшої “втечі” капіталів із Росії до погіршення настроїв електорату.

“Независимая газета” в останньому числі цитує керівника провідної російської соціологічної служби “Левада-центр” Лева Гудкова:

“У суспільстві наростає байдужість щодо того, хто буде президентом. Негативний вплив буде відчутним не одразу, проте згодом відбудеться деморалізація суспільства”.

Президент і премєр як "дестабілізатори"

Російське видання також наводить думку керівника фонду “Ефективна політика” Гліба Павловського, який вважає, що із стабілізатора політичної та економічної ситуації в Росії тандем президента Медвєдєва та прем’єра Путіна перетворився у дестабілізуючий фактор:

Копирайт изображения AFP
Image caption Мєдвєдєв і Путін не домовилися, як вийти із операції "тандем"?

“Тандем із генератора миру перетворився у генератор ризику та невизначеності. Тут ми маємо помилку планування: модель виходу із тандема не опрацювали. Замість цього громадянам запропонували таблетку димедролу: мовляв, поки ми не домовимося, ви нічого не дізнаєтеся”.

Така невизначеність особливо негативно впливає на бізнес - вважає цитований російським виданням заступник директора Інституту світової економіки та міжнародних відносин Євген Гонтмахер:

"Небезпечно йти у таку економіку, де не зрозуміло, якими будуть правила гри через рік", - вважає пан Гонтмахер.

Чергові президентські вибори в Росії мають відбутися у березні 2012 року.