FT: Україна зняла квоти на експорт зерна

Кореспондент Financial Times у Києві Роман Олеарчик в електронній версії газети пише про рішення України, одного з найбільших у світі експортерів зерна, скасувати експортні квоти, які доклалися до стрибка світових цін на продовольство і завдали сильного удару по українському агробізнесу.

Image caption Квоти шкодили українському агробізнесу і стали чинником у подорожчанні харчів у світі

Газета ставить заяву українського міністра Присяжнюка в ширший економічний контекст: відмова України від квот зменшить тривогу на світовому ринку пшениці щодо поставок у другому півріччі, бо два ключові регіони, які постачають пшеницю, - західна Європа і США - потерпають від посухи, яка суттєво скоротить врожаї.

Європейські ціни на пшеницю нового врожаю, який збиратимуть упродовж наступних трьох місяців, підстрибнули до позначки $345 за тонну - набагато вище за минулорічну ціну, пише FT.

Директори продовольчих компаній і зернотрейдери стверджують, що якщо найближчим часом не випадуть дощі у сільськогосподарських районах Франції, Німеччини, Великобританії і Польщі, які вирощують 65% загального врожаю пшениці у ЄС, то ціни на харчі будуть і далі рости.

Повертаючись до ситуації в Україні, FT подає реакцію гравців українського агроринку, які схвально зустріли рішення урядовців про скасування експортних квот. Але всі вони прогнозують, що президент України Віктор Янукович підпише ухвалений нещодавно парламентом закон, який передбачає запровадження експортного мита на зерно в обсягах 9-14% і терміном до січня 2012 року.

Видання нагадує, що міжнародні агрокомпанії, що інвестували в Україні, критикували експортні обмеження, які Україна запровадила незважаючи на непоганий минулорічний врожай, що склав майже 40 млн тонн. Повністю текст статті англійською - тут

Зернотрейдерське лобі називало систему експортних квот невиправданою і непрозорою, вказуючи на маловідомого гравця, напівдержавну компанію Хліб Інвестбуд, який отримував левову частку квот, а також виборов виключні контракти на закупівлю зерна до державного резервного фонду.

FT цитує Моргана Вільямса, президента Американо-української ділової ради (US-Ukraine Business Council), який окреслював дії українського уряду в питанні експорту збіжжя як "Велике зернове пограбування" ("Great Grain Robbery", за аналогією з відомим кінофільмом "Great Train Robbery"). Пан Вільямс вважає експортне мито меншим злом порівняно з квотами.

На думку зернотрейдерів, "вікно" в кілька тижнів без обмежень експорту дозволить реалізувати мільйони тонн зерна, яке зберігається на складах.