Злиття Нафтогазу й Газпрому не буде - Янукович

Президент України Віктор Янукович заперечив можливість злиття української компанії Нафтогаз та російського газового монополіста Газпром. Про це Янукович сказав в інтерв‘ю агенції Блумберг.

Image caption Янукович обіцяє Нафтогазу незалежність

Однак президент не виключив інших способів зміни власників українських енергокомпаній.

Віддати чи продати

"Якщо Україна вирішить продати частину своїх енергетичних ресурсів, це буде зроблено у прозорий спосіб і на ринкових умовах. Такі великі підприємства як енергетичні компанії, пройдуть реєстрацію для приватизації в найближчому майбутньому", - сказав президент.

Уперше про ймовірність створення спільного підприємства між Нафтогазом та Газпромом сказав у квітні 2010 року російський прем‘єр Владімір Путін. На розвиток тієї ідеї наприкінці минулого року голова Газпрому Алєксєй Міллєр та український міністр енергетики Юрій Бойко домовились створити 2 спільних підприємства: для видобутку вугільного метану й освоєння структури Палласа на шельфі Чорного моря.

Попри те, що у квітні 2011-го керівник українського уряду Микола Азаров підтвердив зацікавленість Нафтогазу у створенні СП з Газпромом, трохи пізніше заступник голови російської компанії Валерій Голубєв сказав, що створення спільного підприємства ускладнюється намірами української влади приватизувати Нафтогаз.

"Українські керівники мають плани з приватизації Нафтогазу. Ми були в Україні два дні тому, і на справедливе питання, що буде входити в активи Нафтогазу, з урахуванням того, що ГТС належить державі, ми відповіді не отримали", - сказав Голубєв, нагадавши, що українське законодавство не дозволяє відчужувати газотранспортну систему. А, отже, за словами Голубєва, майбутнім інвесторам Нафтогазу важко оцінити перспективи компанії.

Попри обіцянки Газпрому надати Україні 40% знижку на газ у разі створення СП з Нафтогазом, міністр енергетики Юрій Бойко не виключив можливість продажу до 25% акцій української компанії, а також заявив про намір провести ІРО упродовж 2012-13 років. За словами міністра, уряд сподівається виручити за четверту частину акцій компанії щонайменше 5-6 мільярдів доларів.

Ціна на газ - "вічне" питання

Розмови про подальшу долю Нафтогазу та ймовірність створення СП із Газпромом точаться на тлі постійних нарікань команди президента Януковича на дорожнечу російського газу, який купує Україна. Всупереч обіцянкам російської сторони віддячити дешевшим газом за подовження терміну перебування російського Чорноморського флоту в Україні, газове питання залишається без відповіді.

Цього вівторка на початку зустрічі в Києві з головою Газпрому Міллєром Янукович вкотре сказав, що підписана (урядом Тимошенко) у 2009 році газова угода є некоректною по відношенню до України.

"Звичайно, викликає питання і базова ціна, і сама формула. Та формула, яка застосовується в Європі, для України абсолютно не підходить. Безперечно, ціна на газ для нашої держави, порівняно з країнами Європи, має бути значно нижчою – враховуючи зокрема меншу відстань між Україною та Росією і підписані торік харківські угоди. Я б хотів, щоб ми з вами сьогодні як старі партнери обговорили цю тему", - сказав Янукович Міллєру.

Однак про результати переговорів українська сторона так і не повідомила, а судячи з інформації на сайті Газпрому, повідомляти не було про що. Відтак, обмежилися загальними фразами.

"Сторони обговорили тенденції, що складаються на ринках газу, та фактори, що впливають на них, а також питання перспективної співпраці у газовій сфері".