Україна скасовує квоти на експорт зерна

Міністр аграрної політики Микола Присяжнюк заявив, що вже найближчими днями буде оприлюднена ухвалена урядом постанова про скасування обмежень на експорт зернових.

Image caption Обмеження експорту у вигляді квот скасовано. На черзі обмеження у вигляді мита?

"Уряд ухвалив рішення щодо скасування квотування зерна. Сьогодні-завтра вийде постанова, буде оприлюднена, і квоти будуть скасовані," - заявив пан Присяжнюк по завершенні засідання уряду.

Впродовж року учасники ринку неодноразово скаржилися, що порядок розподілу квот був непрозорим.

Занепокоєння порядком функціонування системи зернових експортних квот висловлювали і у представництвах міжнародних фінансових організацій, а також дипломати тих країн, чиї компанії працюють на українському зерновому ринку. Подробиці тут

Проте квоти, запроваджені українським урядом у жовтні минулого року, вже незабаром може замінити мито на експорт зернових, проти якого вже виступили зернотрейдери.

Низка українських аграрних організацій звернулася до президента із закликом ветувати закон про запровадження експортних мит на зерно у розмірі від 9% до 14%.

Цей закон, ініційований урядом, Верховна Рада ухвалила 19 травня.

Уряд сказав, що хоче запровадження мита, щоб зробити процес регулювання зернового експорту прозорішим, і відійти від процедури призначення та розподілу квот.

Проте, як вважає президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, обкладання митом зернового експорту означатиме нові втрати для українських виробників зерна, адже саме на них зернотрейдери перекладатимуть свої потенційні збитки:

"За підрахунками експертів, якщо цей закон набуде чинності, то селяни в цінах, які склалися на даний момент, втратять, щонайменше, 6 мільярдів гривень. Ще одна дуже велика проблема пов`язана з ухваленням нового Податкового кодексу, який передбачає ту норму, яка не дає права одержувати ПДВ при експорті зернових, а це ще 20%. Якщо перевести це в ціни, то це 12 мільярдів гривень. Тобто, 12 і 6, це 18 міляьрдів – мінімальні втрати фермерів за тих обставин, які виникають у зв`язку з введенням в дію Податкового кодексу і можливої дії закону про введення експортних мит на зерно", - заявив Леонід Козаченко.

Але підірвати український зерновий ринок можут не тільки нові мита, але й залишки минулорічного врожаю, що не були продані через квотування.

Нині в Україні накопичилися рекордні "перехідні залишки" у 6 мільйонів тонн.

"Ми підійшли до кінця сезону в закритому режимі, маємо колосальні залишки, все це лежить на елеваторах, елеватори неможливо зачистити, провести обробку та підготувати до прийому нового врожаю", - заявив голова Української зернової асоціації Володимир Клименко.

Він вважає, що за умови відсутності обмежень на експорт, Україна могла б цього року поставити на світові ринки до 20 мільйонів тонн зерна.

Стільки ж, як вважають оглядачі, може експортувати цьогоріч і Росія.

1 липня вибігає термін дії заборони на експорт зерна, яке Росія запровадила у серпні минулого року, потому, як надзвичайна посуха та пожежі знищили понад третину врожаю.

Це, разом із українськими обмеженнями на експорт, вплинуло на світові ціни на зерно. Подробиці тут

Тепер російська преса пише, що у бажанні захистити внутрішній ринок, російська влада дещо перестаралася.

Заборона на експорт призвела не просто до стабілізації, а до обвалу внутрішніх цін.

Ціни падатимуть і далі із наближенням дати скасування заборони та в очікуванні нового врожаю.

За прогнозами, цьогорічний врожай зернових в Росії має скласти близько 80 мільйонів тонн. Минулого року зібрали лише 60.9 мільйонів тонн.

Якщо заборону на експорт російського зерна знімуть із 1 липня, зерновий експорт із цієї країни цього року може скласти до 20 мільйонів тонн.

І тоді, коли Росія та Україна вийдуть на світовий ринок із додатковою пропозицією у 40 мільйонів тонн, ціни на зерно у світі можуть суттєво впасти - пишуть російські видання.