Ратко Младіч: генерал, що став злочинцем

Генерал Младіч Копирайт изображения Getty Images
Image caption Від часу масового вбивства в Сребреніці минуло 15 років

Генерал Ратко Младіч був начальником штабу війська боснійських сербів упродовж війни в Боснії. Його звинувачують у найгірших злочинах під час того кривавого конфлікту.

Подробиці про арешт Ратко Младіча

Разом з політичним лідером боснійських сербів Радованом Караджичем, Ратко Младіч став уособленням сербської кампанії етнічних чищень, розгорнутої проти хорватів і мусульман Боснії.

Після завершення війни він став одним із найбільш розшукуваних у світі звинуваченим у злочинах, і те, що генерал Младіч понад 10 років перебував у розшуку, стало предметом сорому Сербії і найбільшою проблемою відносин країни з Заходом.

Міжнародний трибунал ООН щодо злочинів війни в колишній Югославії висунув Тадічу звинувачення в геноциді та інших злочинах проти людства, включно з убивством понад 7500 мусульманських чоловіків і хлопців у Сребреніці 1995 року.

Младіч відкрито жив у Бєлграді, але після арешту колишнього югославського президента Слободана Мілошевича 2001 року він почав переховуватися.

Він жовтня 2004 року внаслідок міжнародного політичного тиску на Сербію колишні помічники генерала Младіча почали здаватися Міжнародному трибуналу. В їх числі - звинувачені в етнічних чистках Радиво Мілетіч і Мілан Ґверо.

Коли у липні 2008 року в сербській столиці було затримано Радована Караджича, поширилися припущення, що Ратко Младіча також невдовзі заарештують.

Верховний командувач

Ратко Младіч народився в боснійському селищі Каліновік у 1942 році.

Він виростав у Югославії за часів Тіто - став офіцером Югославської народної армії.

У 1991 році, коли федеральна Югославія почала розпадатися, його надіслали командувати 9-м корпусом югославської армії, кинутим проти хорватський вояків у районі Кніна.

Згодом він перебрав командування Другим військовим округом югославського війська, що базувався у боснійській столиці Сараєво.

У травні 1992 року асамблея боснійських сербів проголосувала за створення боснійсько-сербської армії, командувати якою призначили генерала Младіча.

Саме його вважають головним ініціатором облоги Сараєва, а в 1995 він очолив наступ сербів на анклав Сребереніца, який перебував під захистом ООН. Це стало найбільшим масовим убивством на території Європи від часу Другої світової війни.

Копирайт изображения AFP
Image caption Мілошевич, Караджич і Младіч - найбільш розшукувані серби

Сили боснійських сербів оточили анклав, куди від бойових дій на північному сході Боснії втекли десятки тисяч цивільних.

Сербські вояки протягом п'яти днів обстрілювали Сребреніцу з важкої артилерії і ракетним вогнем, після чого генерал Младіч у супроводі сербських тележурналістів захопив місто.

Наступного дня до міста пригнали автобуси, якими жінок і дітей зі Сребреніци вивезли на мусульманську територію, а чоловіків і хлопців віком від 12 до 77 залишили "допитувати про можливі воєнні злочини".

Через п'ять днів після того, як сили боснійських сербів захопили Сребреніцу, вони вбили понад 7500 мусульман.

Але після завершення війни в Боснії генерал Младіч повернувся до Бєлграла, покладаючись на відкриту підтримку президента Мілошевича.

Підпілля

Спочатку Младіч жив, ні від кого не ховаючись: відвідував громадські місця, дорогі ресторани, навіть бував на футбольних матчах. Це припинилося після арешту Мілошевича.

Згідно з деякими повідомленнями, він переховувався у своєму бункері часів війни неподалік Сараєво або втік до Чорногорії.

Інші стверджували, що він залишався в околиці Бєлграда. Колишній головний обвинувач трибуналу ООН Карла дель Понте в лютому 2004 року казала, що обидва сербські звинувачені в злочинах війни - Караджич і Младіч - були в столиці.

Згідно з повідомленнями, Ратко Младіч мав проблеми зі здоров'ям.

У квітні 2005 року міністр закордонних справ Сербії Вук Драшковіч заявив, що силам безпеки відоме місцеперебування Младіча. Тоді голова сербської розвідки назвав ці заяви "безглуздими".

Новини на цю ж тему