Російський газ починає обходити Україну

Керівник російського Газпрому Олексій Міллєр заявив, що після початку експлуатації Північного потоку, транзит газу українською газотранспортною системою скоротиться.

Image caption Керівник російського Газпрому повідомив у Брюсселі про скорочення транспортування газу через Україну одразу після візиту до Києва

Ця заява пана Міллєра пролунала під час візиту до Брюсселя.

Під час прес-конференції керівник Газпрому погодився із розрахунками агенції Інтерфакс про те, що скорочення обсягів транспортування російського газу українською територією складе приблизно на 20 мільярдів кубометрів. Нинішні обсяги транзиту становлять трохи більше 110 мільярдів кубометрів газу на рік.

Пан Міллєр також підтвердив, що йдеться, передусім, про перенесення на Північний потік тих обсягів газу, що транспортувалися до Чехії та Німеччини через Ужгород.

Україна змагатиметься з новими трубопроводами

Про завершення будівництва першої гілки нового трубопроводу Північний потік російська влада офіційно повідомила на початку травня.

Очікується, що початок транспортування газу цим трубопроводом має розпочатися у четвертому кварталі цього року.

Перша гілка розрахована на транспортування 27.5 мільярдів кубометрів газу. Друга, яка має запрацювати у наступному році, дозволить збільшити пропускну потужність газогону до 55 мільярдів кубів на рік.

Водночас, колишній міністр енергетики України Іван Плачков, коментуючи можливість скорочення обсягів транзиту російського газу через Україну, заявив, що Київ і надалі має досить потужні аргументи, і що, за умови правильно проведених переговорів, нинішні обсяги транзиту можна було б зберегти:

"По-перше, Україна - найбільший споживач газу. Це величезний ринок для Газпрому. По-друге, Україна і надалі має найбільш розвинену газотранспортну систему, а це для Газпрому - необхідна умова. Наступне - наші підземні сховища, без яких не може працювати ГТС як Росії, так і України".

При цьому український міністр назвав заяви Міллєра "політичними ходами" та "пробними кулями".

Зміна газових контрактів - таємниця

Напередодні візиту до Брюсселя керівник Газпрому відвідав Київ.

Офіційно головною темою переговорів мали стати пропозиції Києва щодо внесення змін до газових контрактів із Росією, зокрема, і щодо формули, за якою визначається ціна російського газу для України.

За підсумками цього візиту, прес-служба українського президента Віктора Януковича, із яким також зустрічався пан Міллєр, повідомила, що пан Янукович заявив керівнику Газпрому, що питання викликає і формула ціни, і сама базова ціна, яка, на погляд українського президента, "має бути значно нижчою".

Утім, згодом агенція Bloomberg повідомила про ще одну думку президента Януковича щодо україно-російських газових стосунків, - те, що злиття українського Нафтогазу та російського Газпрому не може відбутися.

Водночас, саме цього, як вважають більшість оглядачів, домагається Газпром як найменшу "плату" Києва за зниження ціни на російський газ. Подробиці тут

Ще один газогін

Одночасно Москва намагається переконати Брюссель у тому, що й інший новий газогін - Південний потік, що має пролягти через дно Чорного моря, - має транспортувати лише російський газ.

Про це у Брюсселі заявив російський міністр енергетики Сергій Шматко, твердячи, що російська влада хотіла би, щоб "ЄС розглядав цей газопровід як продовження російських магістральних трубопроводів".

Пожвавлення активності Росії у питаннях транспортування енергоносіїв відбувається напередодні підписання на початку червня угоди про початок будівництва газогону Набукко, який має транспортувати газ із каспійського регіону в обхід Росії.