Младіч не чинив опору: обставини арешту

Графіті з Младічем у Белграді Копирайт изображения AP
Image caption Для частини сербського суспільства Ратко Младіч залишаєтся героєм

Колишнього генерала сербської армії в Боснії-Герцеговині Ратка Младіча було затримано у північній сербській провінції Воєводині, у селі Лазарево, неподалік міста Зренянин, у хаті його родича-землероба Браніслава Младіча.

За повідомленнями сербського уряду, Младіч користувався підробними документами на ім'я Мілорад Комадіч.

Cербські мас-медіа повідомляють, що Ратко Младіч під час затримання не чинив опору і погоджувався на співпрацю з поліцією.

На відміну від іншого звинуваченого у злочинах війни Радована Караджича, який під час затримання у Бeлграді 2008 року мав не лише фальшивe ім'я, а й змінив зовнішній вигляд (довге сіре волосся та борода), генерал Младіч зовнішність не міняв, але відчутно постарішав - пишуть сербські ЗМІ.

Копирайт изображения AP
Image caption Караджич і Младіч - два прізвища, які уособлюють найбільші злочини боснійської війни

Президент Сербії Борис Тадіч на спеціальній прес-конференції перший оприлюднив інформацію, що затримана особа є справді розшукуваним Ратко Младічем і що акцію затримання здійснила сербська служба безпеки (БІА) за допомогою поліції.

"Ми закінчили один важкий період у нашій історії і зняли тягар із Сербії і сербського народу", - сказав президент Тадіч і наголосив, що від сьогодні двері до ЄС будуть для Сербії відкритими.

Ратко Младіч мешкав у Белграді, але почав переховуватися після "виборчої революції" у Сербії 2000 року та після затримання і видачі колишнього сербського президента Слободана Мілошевича до Гааги.

Політичний портрет Младіча

Відтоді було здійснено декілька спроб затримати Младіча.

Міжнародний тиск

Великі рейди з метою затримати колишнього генерала Младіча та зібрати інформацію про його місцезнаходження відбувалися майже щороку, про що гучно повідомлялося у сербських ЗМІ. Як правило, такі операції здійснювалися тоді, коли прокурор Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії готував звіти про співпрацю Сербії з Гаагою.

Чимало оглядачів тоді вважали, що акції були своєрідною "виставою", і критикували сербський уряд за неспроможність затримати найрозшукуванішу людину Європи.

З іншого боку, аналітики попереджали, що проєвропейські власті у Белграді мають великі проблеми із національним екстремізмом у Сербії, зокрема після самопроголошення незалежності Косово 2008 року.

Копирайт изображения BBC World Service

У Сербії є чимало людей, які досі вважають Караджича і Младіча національними героями. Досі переховується останній підозрюваний у скоєнні воєнних злочинів у Хорватії, колишній голова самопроголошеного сербського краю у Хорватії Ґоран Хаджич.

Ратка Младіча було затримано тиждень по тому, як головний прокурор Міжнародного трибуналу Серж Брамерц оприлюднив негативний звіт щодо співпраці Сербії з Гаагою.

Сербія очікує на отримання статусу кандидата на членство в ЄС до кінця цього року, але питання кандидатури залежить найбільше від співпраці Белграда з трибуналом з воєнних злочинів по колишній Югославії.

Новини на цю ж тему