GRECO: Україна не впоралася з корупцією

Група держав з протидії корупції Ради Європи (GRECO) відзначила на своєму засіданні у Страсбурзі, що Україна не спромоглася створити належну законодавчу базу для подолання корупції, а тому цей процес аж у 13 напрямках не відповідає європейським стандартам.

Image caption "Конвертована" гривня

Про це пише газета Дзеркало тижня, нагадуючи, що за результатами моніторингу GRECO, 2009 році Україна не мала невиконаних рекомендацій – одні з них були виконані частково, інші перебували у стадії вирішення.

Успіхи є, але мало

Через півтора року, тобто, вже за нової владної команди, сформованої Партією регіонів, Україна стала першою державою-учасником європейської антикорупційної ініціативи, якій експерти знизили ступінь виконання за трьома рекомендаціями GRECO.

Втім, та міжнародна організація відзначила й чотири позитивні результати діяльності команди президента Віктора Януковича.

Це - ухвалення парламентом закону про судоустрій та статус суддів, закону про доступ до публічної інформації, створення Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а також прогрес при ухваленні нового закону про державні закупівлі. Досягненням України визнано й новий закон про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

Корупція - кримінальний злочин

Однак, як пише Дзеркало тижня, ці результати GRECO не визнало достатнім свідченням ефективної антикорупційної політики в Україні. Ціла низка найважливіших антикорупційних рішень, які вже були розроблені і затверджені, за останні півтора року виявилися заблокованими і навіть скасованими.

Серед підстав для негативних висновків такі: непереглянута система адміністративної відповідальності за корупційні порушення таким чином, щоб корупція однозначно визнавалася кримінальним злочином, а аткож велика залежність прокуратури від політичного впливу.

GRECO також рекомендує Україні запровадити відповідальність юридичних осіб за корупційні правопорушення, включаючи ефективні, пропорційні і дієві санкції, а також розглянути можливість створення системи реєстрації юридичних осіб, які притягувалися до відповідальності (тобто реєстр компаній, причетних до корупційної діяльності). Це одне з принципових вимог GRECO і один з важливих європейських стандартів.

Кодекс для чиновників

Крім того, Україна має ухвалити модельний кодекс поведінки державних службовців і врегулювати питання конфлікту інтересів чиновників, пов'язаних спільними родинними або діловими інтересами з бізнесом. Європейську організацію непокоїть також, що в Україні не захищені права інформаторів — чиновників, які повідомляють контролюючим органам про підозрілі і можливо корупційні діяння своїх колег.

Немає змін у реформі державної служби та регулюванні статусу працівників бюджетної сфери. Не прийняті нові правила конфіскації та арешту доходів, одержаних злочинним шляхом.