Як метелики уникають небажаного сексу

Метелики закривають крильця Копирайт изображения JY IDE
Image caption Метелики жіночої статі закривають крильця, щоб виглядати менш привабливо

Вчені виявили, що деякі види метеликів жіночої статі закривають свої крильця, щоб не привертати зайвої уваги у метеликів-самців.

У метеликів виду Lycaena phlaeas спарювання буває один раз в житті. Відповідно, щоб уникати небажаної уваги з боку наполегливих прихильників, метелики жіночої статі закривають свої яскраві крильця, прикрашені візерунками у вигляді плямок. Таким чином вони стають менш помітними і менш привабливими для метеликів-самців.

Про своє відкриття японські вчені написали в часописі Enthomology.

Один із провідних дослідників і любитель метеликів Юн-Я Іде з Курумського інституту технологій у Фукуоці, помітив, що метелики жіночої статі виду Lycaena phlaeas закривають свої крильця, коли до них підлітають метелики чоловічої статі цього ж виду.

"Я також помітив, що метелик закриває свої крильця, але вже не так щільно, а трохи менше навіть тоді, коли пролітає метелик чоловічої статі іншого виду", - розповідає Юн-Я Іде. Свої спостереження науковець вирішив дослідити.

Наполегливі спроби чоловіків спарюватися можуть спричинити шкоду делікатним метеликам жіночої статі, тому вчений вирішив, що приховування краси крилець - це стратегія уникнення сексуальних домагань.

Дослідник зробив модель метелика чоловічої статі і почав перевіряти реакцію на нього метеликів-жінок.

"Коли я підносив модель чоловіка близько до метелика жіночої статі, вона часто закривала свої крильця", - розповів дослідник в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Водночас, незаймані метелики жіночої статі не поспішають закривати свої крильця, коли до них підлітає метелик-чоловік.

"Я дійшов висновку, що, коли метелики жіночої статі більше не хочуть спарювань, вони закривають свої крильця і таким чином ховаються", - твердить науковець.

А незаймані метелики жіночої статі спеціально тримають свої крильця відкритими, щоб виглядати привабливіше.