Японський борець заслужив український орден

Один з найвидатніших японських борців сумо Кокі Ная (Тайхо) отримав український орден "За заслуги" III ступеня. Спортсмен має українське коріння.

Копирайт изображения taihoyokozuna.com
Image caption Найвищий титул в традиційній японській боротьбі сумо - йокодзуна - спортцмен здобув в 21 рік

Орденом Кокі Ная нагородив під час нещодавнього візиту до Японії президент Віктор Янукович - за значний особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України та розвиток українсько-японських гуманітарних відносин, ідеться в офіційних повідомленнях.

Урочиста церемонія вручення нагороди відбулася 29 травня - у день народження борця - в Токіо, за участі керівництва Федерації сумо та діючого абсолютного чемпіона з цієї боротьби Хакухо.

Під час вручення посол України в Японії Микола Кулінич зазначив, що Кокі Ная своєю діяльністю поглибив дружні взаємини між українським та японським народами.

Йокодзуна харківського походження

71-річного Кокі Наю, більш відомого в Японії як Тайхо, вважають легендарним спортсменом та "великим йокодзуною 20 століття", він єдиний сумоїст, що вигравав Імператорський кубок 32 рази. Він також має й інше ім'я, українське - Іван Боришко, яке йому дали при народженні.

Мати спортсмена Кійо Ная походила із села в префектурі Хоккайдо, але через сварку з батьками переїхала до Сахаліну. Там вона і познайомилася із майбутнім батьком Кокі - вихідцем з України Маркіяном Боришком. Його найімовірнішою батьківщиною вважають село Рунівщина недалеко від Харкова, де досі багато жителів мають прізвище Боришко.

Копирайт изображения taihoyokozuna.com
Image caption Кокі Тайхо вважають "великим йокодзуною 20 століття"

До Сахаліну він прибув 1900 року в складі групи українських переселенців.

1928 року Кійо і Маркіян одружилися і невдовзі заснували власну молочну ферму. Але під час Другої Світової війни, контролюючи Сахалін, японський уряд запроважив жорстку політику щодо іноземців, і Маркіяна Боришка за підозрою в шпигунстві перемістили в спеціальну резервацію.

Після окупації острова радянськими військами Кійо Ная мусила рятуватися і разом з дітьми втекла на батьківщину. Сім'я остаточно втратила зв'язок. У подружжя була донька і троє синів. Один з них - Кокі Ная - у 1960 році перейшов до вищого ешелону японської професійної ліги сумо. Того ж року помер його батько, нічого не знаючи про успіхи свого сина.

Наступного року Кокі здобув звання йокодзуни - це найвищий титул борця сумо. Він єдиний борець в історії сумо, який безперервно перемагав у вищій лізі впродовж 12 років, нагороджений численними відзнаками та титулами.

В 1971 році він закінчив кар'єру і очолив школу сумо, в 2004-му передав її зятеві, а в 2008-му вийшов на пенсію.

В 2002 році борець відвідав Україну, побувавши в селищі предків та Харкові - на змаганнях з сумо. Відтоді кубок його імені розігрують в Україні щорічно.