Китай хоче заплатити родичам жертв Тяньаньменя?

Червоні прапори на площі Тяньаньмень Копирайт изображения Reuters
Image caption Червоні прапори на площі Тяньаньмень

Матері цивільних громадян, вбитих китайською владою на площі Тяньаньмень 4 червня 1989 року під час демократичних акцій протесту, кажуть, що Пекін вперше за більш, як 20 років, порушує питання компенсацій жертвам трагедії.

Матері Тяньаньменя, як їх називають, твердять, що офіційні представники служб безпеки вже двічі контактували із однією із сімей, яка стала жертвою подій 1989 року, і цікавилися сумою можливих компенсацій.

Водночас, матері відзначають, що все ж незрозумілою залишається справжня мотивація таких візитів, адже формального вибачення, за їхніми словами, так і не пролунало. Не були наведені і дані про справжню кількість жертв. А це є однією з вимог Матерів Тяньаньменя.

Як розповідає кореспондент Бі-Бі-Сі, напередодні у Гонгконзі близько тисячі осіб взяли участь у марші пам’яті загиблих на пекінський площі у 1989 році.

Вони несли зменшену копію ’’богині Демократії’’ – десятиметрової статуї, яку було піднято 22 роки тому студентами на площі Тяньаньмень, і чорну домовину.

Нинішній марш – перший захід пам’яті загиблих під час придушення студентських заворушень у Китаї. Очікують, що у нічному мітингу 4 червня візьмуть участь тисячі людей.

Як каже китайський журналіст Лянь Хуа, починаючи з 15 квітня і по 4 червня 1989 року Китай охопили масові демонстрації людей, які вимагали реформ і демократичних перетворень. На площу Тяньаньмень з’їхалися десятки тисяч китайських громадян, серед них було багато студентів.

Після того, як учасники акції відмовилися розійтися, лідери компартії ухвалили рішення силою придушити повстання.

Вночі з 3 на 4 червня танки і солдати відкрили вогонь по беззбройних демонстрантах, більшість з яких складали молоді люди віком до 20 років.

Через сувору заборону будь-яких згадок і коментарів з приводу тих подій, каже китайський журналіст, точна кількість жертв і досі невідома.

Ще раніше організація ’’Китайський червоний хрест’’ повідомляла, що під час подій 4 червня було вбито 2600 чоловік, а близько десяти тисяч – поранено.