Євросуд не визнав Ходорковського політв‘язнем

Суд у Стразбурзі не визнав першу карну справу проти екс-глави ЮКОСА політично вмотивованою, хоча знайшов багато порушень у його арешті та утриманні під вартою.

Копирайт изображения AFP
Image caption Ходорковський під вартою

"Європейський суд не визнав порушень статті 18 Європейської конвенції з прав людини стосовно заяви Міхаїла Ходорковського про те, що його переслідування було політично вмотивоване. Попри те, що справа Ходорковського може викликати деякі підозри щодо реальних намірів російських властей при його переслідуванні, заява про політичну мотивацію кримінального переслідування потребує неспростовних доказів, які не були надані", - сказано у рішенні суду.

Однак Європейський суд визнав, що у низці випадків Ходорковського тримали під вартою незаконно, а російські судові органи припустилися порушень при розгляді його вимоги про звільнення з-під варти на час слідства.

Розглянувши аргументи адвокатів Ходорковського, суд у Страсбурзі визнав порушення статті 3 Європейської конвенції з прав людини, яка забороняє нелюдське та таке, що принижує людську гідність, поводження.

Росія має заплатити 25 тисяч євро

Також суд виявив порушення російською владою статті 5 конвенції, яка гарантує право на свободу і безпеку. Колегія суддів назвала занадто тривалим утримання Ходорковського під вартою до завершення розслідування. Чимало запитань викликали у європейських суддів і умови утримання екс-глави ЮКОСа після арешту.

В цілому ж, задовольнивши позов Міхаїла Ходорковського до Росії за незаконний арешт та необґрунтоване утримання під вартою, Європейський суд з прав людини зобов‘язав владу тієї країни виплатити бізнесменові близько 25 тисяч євро. 10 тисяч із тієї суми - це власне штраф за порушення людських прав. Ще понад 14,5 тисяч - компенсація за судові витрати.

Перша карна справа проти екс-голови ЮКОСа Ходорковського та колишнього керівника компанії "Менатеп" Платона Лебедєва завершилася у 2005 році судовим рішенням про 8 років в‘язниці кожному. Російський суд визнав їх винними у низці економічних злочинів, серед яких - шахрайство та ухиляння від сплати податків.

Важлива подія

"Вердикт Європейського суду з прав людини стане важливою подією для всього судового процесу над Ходорковським у Росії", - вважає Генеральний секретар Ради Європи Торб‘єрн Ягланд.

Це вже не перше рішення Європейського суду у відповідь на скарги Михайла Ходорковського.

У травні 2009 року колегія суддів у Страсбурзі більшістю голосів визнала обґрунованість нарікань російського бізнесмена і, зокрема, політичну вмотивованість кримінального переслідування.

Визнавши скаргу екс-глави ЮКОСа прийнятною, Стразбурзький суд дав представникам Росії термін до 10 липня 2009 року для відповіді на те рішення. І після цього взявся розглядати справу по суті, ухваливши врешті рішення про відсутність у кримінальному переслідуванні Ходорковського політичних мотивів.

За рішенням Московського міського суду за другою справою проти Ходорковського і Лєбєдєва від 25 травня 2011 року, вони відбуватимуть тюремне покарання до 2016 року.

Євросоюз висловив розчарування тим вироком, а Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Кетрін Ештон заявила, що її турбують повідомлення про "численні порушення в ході процесу, що відображає системні проблеми в російській судовій системі".