Білорусь просить у МВФ від 3,5 до 8 млрд. доларів

Білорусь звернулася до Міжнародного валютного фонду з проханням виділити їй стабілізаційний кредит.

Копирайт изображения Reuters (audio)
Image caption Попри економічну скруту президент Лукашенка до останнього не звертався до МВФ

"Уряд Білорусі та Національний банк Республіки Білорусь 31 травня 2011 року направили до Міжнародного валютного фонду звернення про надання Республіці Білорусь стабілізаційного кредиту", - йдеться у повідомлення на сайті уряду.

За словами прем'єр-міністра тієї країни Міхаїла Мясніковіча, Мінськ сподівається отримати від 3,5 до 8 мільярдів доларів упродовж 3-5 років.

З 1 червня у Білорусі починає роботу місія МВФ, в рамках якої і проведуть консультації стосовно надання кредиту. Очікують, що робота місії завершиться 14 червня.

Білорусь потерпає від значного браку грошей на тлі зростання цін на російські енергоресурси та значних державних витрат минулого року напередодні президентських виборів.

На думку оглядачів, звернення Мінська до МВФ є індикатором дуже скрутної ситуації, в якій опинилася та країна. Нині Білорусь не має діючої програми з фондом.

Агенція "France-Presse" з посиланням на джерела в білоруському уряді повідомляє, що умови надання кредиту можуть спричинити соціальне незадоволення та завдати шкоди іміджу президента Білорусі. Зокрема, як припускають, може йтися про подальшу приватизацію, а також відмову від заморожування цін на продукти.

Заморожені ціни

Минулого місяця уряд Білорусі був змушений на 56% девальвувати національну валюту. Дуже швидко брак іноземної валюти у тій країні перетворився на дефіцит. Наприкінці травня Нацбанк дозволив громадянам розраховуватися за товари та послуги іноземною валютою. Деталі тут.

Копирайт изображения AFP
Image caption Білорусь дуже розраховувала на допомогу Росії

У вівторок уряд заморозив ціни на низку продуктів до першого липня. Влада пояснює це спробою сповільнити інфляцію та подолати ажіотаж у магазинах.

До переліку товарів, ціни на які не підніматимуть до 1 липня, потрапили деякі види м’яса, молоко, дитяче харчування, кава, чай тощо.

Окрім того, Мінськ не отримав прямої безпосередньої допомоги від Росії, яку вважають традиційним союзником Білорусі.

Нині білоруський уряд намагається отримати, як повідомляють, три мільярди доларів від групи колишніх радянських республік.

Але, як повідомляє Reuters, це стане можливим тільки, якщо президент Аляксандр Лукашенка погодиться звузити роль держави в економіці та приватизувати низку ключових державних підприємств.

Очікують, що остаточне рішення щодо тієї позики 4 червня у Києві ухвалить рада антикризового фонду Євразійського економічного співтовариства.

Оглядачі називають нинішню кризу в Білорусі однією з найсерйозніших для президента, який перебуває при владі 17 років.

Нещодавно Європейський Союз та США наклали на Білорусь економічні санкції після силового розгону опозиційних мітингів минулого грудня.